برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

جستجو
بیداران
آخرین‌مقاله‌ها
صرف خبر مرگ مردی که آسیب‌هایی جدی به من و هزاران زندانی دیگر و خانواده‌هایمان وارد کرده، حس خاصی در من برنینگیخت اما حسی که خشمگین و منقلبم کرد، از عادی‌سازی‌ای بود که آگهی ترحیم او به نمایش گذاشت. پیرمردی مثل همه حاجی بازاری‌ها و «مظهر حسن خلق و مهربانی». احساس کردم این چهار کلمه پیامی برای ما دارد: از دهن‌کجی تا نوع موذیانه‌ای از فریبکاری، تحریف حقیقت و سیاست (...)
23 اكتبر 2021   -  --> حافظه، تاريخ، فراموشي
محاکمه حميد نوری : نتايج يک نظر خواهی محدود بيداران
"

بيداران که از سال‌ها پیش برای پیشبرد جنبش دادخواهی فعالانه کوشیده است، برای تامل بر ميزان علاقه و توجه عمومی نسبت به اين محاکمه پرسش هایی را تنظيم کرده و از جمعی نظرخواهی نموده است. طی اين نظرخواهی که به صورت کتبی توسط اعضای بيداران و با همکاری زهره حبيب محمدی، فعال مدنی انجام شد، بيش از شصت نفر پرسش ها را دريافت کردند و در نهايت هجده پاسخ در يافت کرديم . از همه آنها که همت کردند و پاسخ دادند سپاسگزاريم.

"
پنج درنگ از ملاقات در اوین
"درنگ نخست نخستین‌بار اوین را در اواخر سال ۱۳۵۵دیدم، با مادرم به ملاقات بهروز برادرم رفته بودیم. گویا پس از بازداشت چند تن از فعالان سیاسی در خرم آباد، او را برای بازجویی دوباره به اوین برده بودند. اما تا آبان ۱۳۵۷ که آزاد شد، در آنجا ماند. آن روزها اوین زندانی دورتر به نظر می‌رسید. شاید دورتر از قزل‌‌قلعه که هبت برادر دیگرم در آغاز دهه پنجاه در آنجا زندانی بود و یا قصر که در مرکز شهر بود و شماری از اعضای خانواده‌ام در آن زندانی بودند. مادرم (...)"
5 اوت 2021   رضا معینی -  --> حافظه، تاريخ، فراموشي
کوتاه نوشته‌ها
با تاسف و اندوه با خبر شدیم که خانم گلزار قباخلو زتدگی را در شهر کلن آلمان به درود گفت. خانم گلزار قباخلو، از مادران خاوران، مادر زنده یاد حمید قباخلو بود. حمید که (...)
6 اكتبر 2021
دادگاهی که در استکهلم برای محاکمه حمید نوری، یکی از دست اندرکاران جنایت کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ تشکیل شده، با پوشش خبری گسترده ای همراه بود چه در رسانه (...)
16 سپتامبر 2021
اتاق به «یاد آر» در کلاب‌هوس، که شاهد علوی خبرنگار تلویزیون ایران اینترنشنال گرداننده آن است، صد وسی و هفتمین برنامه‌ی خود را به برادرم هبت‌الله معینی اختصاص داده (...)
3 سپتامبر 2021
بیداران ِ خاوران
عادل روزدار
تاریخ و محل تولد: ۱۳۳۵ شغل: دانپزشگ وضعیت خانوادگی: ؟ نام پدر : ؟ تاریخ دستگیری: تیرماه ۱۳۶۲ محل دستگیری: ؟ وابستگی سازمانی: حزب توده ایران تاریخ اعدام: ۵ شهریور ۱۳۶۷ زندان (...)
8 اكتبر 2021
منصور نورمحمدی نجف آبادی
تاریخ و محل تولد: ۱۶ مرداد ۱۳۳۶ نجف اباد شغل: دانشجوی فیزیک دانشگاه اصفهان وضعیت خانوادگی: متاهل و دارای یک فرزند پسر نام پدر: حسین تاریخ دستگیری: ۳۰ مهر ۱۳۶۳ محل دستگیری: کرج وابستگی سازمانی: سازمان فداییان خلق (...)
22 سپتامبر 2021
اسماعیل حسینی
تاریخ و محل تولد: سنندج شغل:؟ وضعیت خانوادگی:متاهل و دارای یک فرزند پسر نام پدر:؟ تاریخ دستگیری: یکم آبان ۱۳۶۳ محل دستگیری: تهران وابستگی سازمانی: فدائیان خلق ایران(بیانیه ۱۶ آذر) تاریخ اعدام: ۱۶ مهر ۱۳۶۵ زندان (...)
22 سپتامبر 2021
بيداران كيست
منشور بيداران

سياست خشونت از ندانستن و فراموشي تغذيه مي کند. فراموشي، هم علت و هم معلول سکوت در برابر خشونت است. شناخت وشناساندن پديده هايي چون بازداشت، بازجويي، حبس، "ناپديد کردن"، شکنجه، اعدام، تامل در باره ی مسائل و مفاهيم حقوق بشری و ريشه يابي علل پيشبرد سياست خشونت در همه اشکال "قانوني"، شبه قانوني و غير قانوني؛ جستجوی راه کارهای موثر برای مقابله با موارد نقض حقوق بشر، اولين گام در جهت شکستن سکوت و بنا ی مقاومت در برابر فراموشي ست و اين وظيفه ای ست همگاني.

ادامه
English
  Raisi was one of the four members of the death commission executing Ayatollah Khomeini’s two fatwas (edicts) that ordered the mass murder. Raisi’s involvement was first publicized thirty-two years ago, when three letters penned by Ayatollah Hossein Ali Montazeri—then Khomeini’s heir apparent—dated (...)
سرفصل‌ها
تازه‌ها
"در فراخوانی که در بهمن ماه ١٣٨٧، بعد از تخریب خاوران در بیداران مطرح کردیم، دو هدف مدنظرمان بود: جمع آوری اسامی و مشخصات جانباختگانی که در این گورستان آرمیده اند تهیه نقشه مجازی خاوران در این فاصله توانستیم، بخشی از هدف نخستین را که جمع آوری اسامی، مشخصات و عکس از آرمیدگان خاوران بود، تهیه کنیم. این جدول هنوز کار زیادی پیش رو (...)"
12 مه 2010
  ادامه

"ما را یاری کنید! می دانیم که گورستان خاوران، که در تخریبش می کوشند، مزار تعدادی از زنان و مردانی است که در جمهوری اسلامی عمدتا به دلیل وابستگی به گروه‌های چپ اعدام شده اند. اما تعداد، چهره و مشخصات بسیاری از آنها را نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم. مقامات از دادن اطلاعات به خانواده ها طفره رفته و گذاشتن سنگ و یادبود را بر خانواده ها ممنوع (...)"
4 فوريه 2009
  ادامه

© بیداران 2021 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS