برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

جستجو
بیداران
آخرین‌مقاله‌ها
به ثمر رسيدن محاکمه حميد نوری برای پيشبرد امر دادخواهی کشتار زندانيان سياسی در تابستان شصت و هفت، همدلی فعال کوشندگان حقوق بشر، مدافعان آزادی و برابری، مخالفان حبس و شکنجه و اعدام و نيز همراهی روشنفکران و هنرمندان آزاديخواه را می‌طلبد تا هريک بر پايه امکانات و توان خويش در حمايت از اين اقدام قدم بردارند.
29 ژوئن 2020   -  --> دادخواهی
مادران ِ تیان آن من
"به مانند « دیوانگان » میدان ماه مه که دیکتاتوری نظامی را در آرژانتین به چالش کشیدند، مادران تیان آن من نیز گردهم آمده‌اند تا بگویند که این کشتاربا فراموشی به خاموشی نخواهد نشست. هیچ چیز نمی‌تواند آنها را بازدارد و ساکت کند."
23 مه 2020   برنارد دبورد- برگردان رضا معینی -  --> حافظه، تاريخ، فراموشي
«بیداران» برای دادخواهی: تجربه کاری کارستان
"تلاش برای دادخواهی و زنده نگه‌داشتن یاد جان‌باختگان و ستم‌دیدگان سابقه‌ای طولانی دارد. در این عرصه بسی کارِ کارستان شده است. یک نمونه سایت “بیداران” است. برای معرفی تجربه دادخواهی با منیره برادران، نویسنده، فعال حقوق بشر و سردبیر سایت «بیداران» گفت‌وگو کردیم."
22 مه 2020   گفت‌وگو با منیره برادران، نویسنده، فعال حقوق بشر و سردبیر سایت بیداران- رادیو زمانه پروین شهبازی -  --> بيداران
کوتاه نوشته‌ها
مهربان بود؛ مهربانی در نگاهش نمایان بود، در رفتارش، در گفتارش… متین بود؛ متانت پاره‌ای از شخصیتش بود؛ با ریشه‌هایی بلند و نیرومند. حساس بود؛ حساس و هشیار نسبت به (...)
11 فوريه 2020
نامه سرگشاده‌ای شیرین عبادی که سه شنبه ۱۷ دسامبر / ۲۶ آذر در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شده است در این نامه شیرین عبادی از ﻣﺳﺆولان و مراجع قضایی جهان که در زمینه (...)
2 ژانويه 2020
به جرأت می‌توان گفت که در پی تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده مردم در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، متجاوز از ۱۰ هزار تن دستگیر شده‌اند. عبدالکریم لاهیجی حکومتی که پس از گذشت (...)
17 دسامبر 2019
بیداران خاوران
منصور(مهدی) دلال زاده جهانگیری
تاریخ و محل تولد:۱۳۳۷ تهران شغل: دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه صنعتی شریف تهران وضعیت خانوادگی: مجرد نام پدر : تاریخ دستگیری: سال ۱۳۶۰ محل دستگیری : تهران وابستگی سازمانی: اتحاد مبارزان کمونیست تاریخ اعدام: (...)
1 فوريه 2020
فریبا الهی پناه
تاریخ و محل تولد: ۱۳۴۰ تهران شغل: دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه تربیت معلم وضعیت خانوادگی: مجرد نام پدر : تاریخ دستگیری: آبان ماه ١٣٦٠ محل دستگیری: تهران وابستگی سازمانی: سازمان پیکار تاریخ اعدام: ۱۶ آذر ۱۳۶۰ زندان (...)
16 سپتامبر 2018
زهره (میر)شکاری
تاریخ و محل تولد: ۱۳۳۵ رشت شغل: دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف وضعیت خانوادگی: نام پدر : تاریخ دستگیری: ١٣٦٠ محل دستگیری: تهران وابستگی سازمانی: سازمان پیکار تاریخ اعدام: اوایل سال ۱۳۶۲ زندان (...)
16 سپتامبر 2018
بيداران كيست
منشور بيداران

سياست خشونت از ندانستن و فراموشي تغذيه مي کند. فراموشي، هم علت و هم معلول سکوت در برابر خشونت است. شناخت وشناساندن پديده هايي چون بازداشت، بازجويي، حبس، "ناپديد کردن"، شکنجه، اعدام، تامل در باره ی مسائل و مفاهيم حقوق بشری و ريشه يابي علل پيشبرد سياست خشونت در همه اشکال "قانوني"، شبه قانوني و غير قانوني؛ جستجوی راه کارهای موثر برای مقابله با موارد نقض حقوق بشر، اولين گام در جهت شکستن سکوت و بنا ی مقاومت در برابر فراموشي ست و اين وظيفه ای ست همگاني.

ادامه
English
  The family of the victims of state crime, including the undersigned, are facing a dispiriting dead-end. On the one hand the judicial and security-political system of the Islamic Republic, despite our uninterrupted perseverance, has left our petitions and demands unanswered and we have been (...)
مقاله‌ی روز
"در فراخوانی که در بهمن ماه ١٣٨٧، بعد از تخریب خاوران در بیداران مطرح کردیم، دو هدف مدنظرمان بود: جمع آوری اسامی و مشخصات جانباختگانی که در این گورستان آرمیده اند تهیه نقشه مجازی خاوران در این فاصله توانستیم، بخشی از هدف نخستین را که جمع آوری اسامی، مشخصات و عکس از آرمیدگان خاوران بود، تهیه کنیم. این جدول هنوز کار زیادی پیش رو (...)"
12 مه 2010
  ادامه

"ما را یاری کنید! می دانیم که گورستان خاوران، که در تخریبش می کوشند، مزار تعدادی از زنان و مردانی است که در جمهوری اسلامی عمدتا به دلیل وابستگی به گروه‌های چپ اعدام شده اند. اما تعداد، چهره و مشخصات بسیاری از آنها را نمی‌شناسیم و نمی‌دانیم. مقامات از دادن اطلاعات به خانواده ها طفره رفته و گذاشتن سنگ و یادبود را بر خانواده ها ممنوع (...)"
4 فوريه 2009
  ادامه

© بیداران 2020 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS