برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
جستجو
بیداران
بیانیه‌ای مطبوعاتی كانون مدافعان حقوق بشر

«كانون مدافعان حقوق بشر» در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر تخریب گورستان خاوران، محل دفن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی كه در دهه شصت و بویژه در سال ١٣٦٧ در زندان های جمهوری اسلامی اعدام شدند، بیانیه ای مطبوعاتی منتشر كرد. «كانون مدافعان حقوق بشر» در بیانیه خود با تأكید بر اینكه حفظ حرمت درگذشتگان وظیفه همگان از جمله مسئولان حكومتی است، از مقام های عالی‌رتبه حكومتی خواست تا نسبت به اعاده وضع و بازسازی گورستان خاوران اتخاذ تصمیم كنند. متن بیانیه به شرح زیر است:

اخیراً مطلع شدیم كه گورستان خاوران – محل دفن قربانیان كشتار غیرقانونی زندانیان سیاسی دهه شصت و بویژه سال 1367 – توسط برخی مأموران به‌گونه‌ای تخریب شده است كه ظاهراً قصد محو آثار گورستان و تبدیل آن به پارك یا فضای سبز را داشته اند. همگان می‌دانند، گرامیداشت یاد درگذشتگان از هر دین و مسلكی كه باشند از حقوق اولیه شهروندان است و بی حرمتی به مزار آنان امری ناپسند و غیر‌اخلاقی است و با هیچ باور دینی سازگار نیست.

بر این اساس كانون مدافعان حقوق بشر ضمن محكوم كردن این عمل زشت و ناپسند اعلام می كند، حفظ حرمت درگذشتگان وظیفه همگان از جمله مسئولان حكومتی است و هتك حرمت آنان در واقع زیرپاگذاشتن كرامت انسانی شهروندان و نقض حقوق انسانی آحاد ملت و از مصادیق نقض حقوق بشرارزیابی می‌شود.

از همین رو كانون مدافعان حقوق بشر از مقام‌ها عالی‌رتبه می‌خواهد هرچه سریع تر نسبت به اعاده وضع و بازسازی محل و جبران اقدام‌های خلاف قانون یاد شده، تصمیم شایسته اتخاذ كنند.

كانون مدافعان حقوق بشر ٦/١١/١٣٨٧


© بیداران 2022 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS