بیداران

  
بازگشت به صفحه نخست > مادران ِ خاوران > خانم معصومه دانشمند (مادر بازرگان) از مادران خاوران، چشم از جهان فروبست

خانم معصومه دانشمند (مادر بازرگان) از مادران خاوران، چشم از جهان فروبست

بیداران

روز ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، خانم معصومه دانشمند (مادر بازرگان) از مادران خاوران در بیمارستانی در آمریکا دیده از جهان فروبست. پسرش بیژن بازرگان را در تابستان ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت به دارآویختند و احتمالا در گورهای دسته جمعی خاوران دفن کرده اند.

دادخواهی در کشور ما با نام مادران و خانواده های خاوران گره خورده است. آنها بودند که اندوه بی پایان از دست دادن عزیزانشان را از فضاهای خصوصی فراتر برده و آن را به یک خواست و حرکت تبدیل کردند: فراموش نکردن و عدالت.

آنها که صدایشان در ایران سانسور می شود، در بهار ۱۳۹۳ از طرف خانواده های جان باختگان کره جنوبی با اهدا جایزه گوانگجو مورد قدردانی و پشتیبانی قرار گرفتند. مادر بازرگان به همراه یار همدردش پروانه میلانی، خواهر رحیم میلانی، به نمایندگی از طرف مادران و خانواده های خاوران برای دریافت این جایزه به کره جنوبی سفر کرد. این جایزه برای گرامیداشت خاطره کشتگان ۱۸ مه ۱۹۸۰ این شهر توسط نظامیان از طرف بنیاد خانواده های جانباختگان به فعالان حقوق بشر و صلح اهدا می شود.

ضمن تسلیت به لاله بازرگان و دیگر اعضای خانواده خانم دانشمند، ما یاد مادر بازرگان را در کنار همه آن مادران و عزیزان دادخواهی که ما را ترک کرده اند، گرامی می داریم و فراموش شان نمی کنیم.
بیداران