برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
انتخاب رئیسی، تحقیر ملتی که حافظه تاریخی ندارد!
در اوایل مرداد ۱۳۶۷ روح‌الله خمینی با معاونت احمد خمینی و به احتمال قریب به یقین، اکبر هاشمی رفسنجانی، "یار غار" احمد و مشاور معتمد رهبر، فرمان کشتار زندانیان سیاسی (...)
ریاست جمهوری رییسی : دادخواهی مرد، زنده باد دادخواهی!
با هر انگار و نگری به نظام و انتخابات، با وجود برآمد نخستین عدم شرکت گسترده مردم در رای‌گیری نظام اما رییس‌جمهور شدن ابراهیم رییسی ناکامی بزرگی برای دادخواهان و (...)
نامه خانواده‌های کشتگان دهه شصت به کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل میشل باشله : از تخریب خاوران پیشگیری کنید
عالجناب خانم میشل باشله؛ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد آقای جاوید رحمان؛ گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران آقای احمد (...)
نامه بیداران به هفت گروه کاری حقوق بشر ملل متحد درباره‌ی گزارش ۳ سپتامبر ۲۰۲۰
نامه‌ی ۳ سپتامبر ۲۰۲۰ هفت گروه کاری حقوق بشر ملل متحد به یکی از بلندپایگان دولت ایران گزارش گونه‌ی مهمی ست درباره‌ی کشتار بزرگ زندانیان سیاسی -عقدیتی میهن ما در سال (...)
نگاهی به بیانیه‌ی عَفو بین‌الملل پیرامون نامهٔ اخیر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل
عفو بین‌الملل در بیانیهٔ مطبوعاتی ۹ دسامبر ۲۰۲۰ خود که عنوان "هشدار کارشناسان سازمان ملل به مقام های ایرانی در مورد کُشتار ۶۷؛ نقطه عطفی در سه دهه مبارزه برای (...)
چرا برای دادخواهی کُشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ نباید به گُزارش گَری های چند سال اَخیر سازمان عَفو بین الملل اِتکا کرد
پس از نزدیک به سی سال سکوت درباره کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ از سوی عفو بین الملل، قربانیان این جنایت و خانواده های آنها شایستهٔ آن نوع گزارش گری هستند که (...)
خرافات و اسطوره سازی در خدمت وارونه‌نمایی حوادث دهه ۶۰
قبل از هر چیزی مایلم بگویم که از نظر من، دادخواهی و مسئله مسئولیت، گرچه یک امر سیاسی است ولی با سیاست روز و تصفیه حساب‌های گروهی فاصله دارد. اینجا من با پرهیز از (...)
روشن شدن حقیقت، نقد روایت‌های وارونه
در روزهای سرنوشت سازی به سر می بریم. به نظر می رسد رژیم در عرصه ­های مختلف به بن بست رسیده و قادر به برون رفت از بحران ها نیست ولی پتانسیل سرکوب و ویرانگریش هنوز این (...)
«صداهای کشتار» تلاشی شایسته برای شنیدن دادخواهی در جهان
کتاب صداهای کشتار با زیرنام «روایت‌ها و داستان‌های ناگفته‌ از زندگی و مرگ در ایران سال ۱۳۶۷» را امروز ۱۶مرداد ۱۳۹۹ (۶ اگوست۲۰۲۰) انتشارات یک جهان (OneWorld) با همت (...)
دادخواست برای حق و تحقق عدالت
در تابستان سال شصت و هفت، جمهوری اسلامی هزاران زندانی سياسی را به مسلخ برد و به سرکوب مخالفان که از همان فردای استقرارش بر اريکه قدرت آغاز کرده بود اوجی خونبار (...)
تخریب گورستان قدیمی نوشهر و مزار اعدام شدگان
خبر آمد که شب اول اردیبهشت ۱۳۹۹، به حکم دادستانی و به دستور شهردار شهرستان نوشهر گورستان قدیمی این شهر تخریب شد. قطعه‌های مربوط به کشته شدگان جنگ ایران و عراق البته (...)
سورینام : نگاهی به یک تجربه دادخواهی
دادگاه نظامی سورینام درنوامبر ۲۰۱۹ دسی بوترسه، رییس جمهور کنونی این کشور را مسئول کشتار پانزده تن ازمخالفین، درسی وهشت سال پیش شناخت. سه قاضی زن این دادگاه پس از یک (...)
عدالت جهان‌روا : پرونده حمید نوری در گفت و گو با آنتوان برنارد، حقوقدان سرشناس و کاردان دادرسی جهانی
بازداشت حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت و یکی از اعضای هیات مرگ این زندان، و زمان‌داد این بازداشت تا ۸ ژانویه ۲۰۲۰، باردیگر مساله عدالت جهان‌روا (justice universelle) (...)
منیره فلسفی(ناهید) همچنان آفتاب لبخند را بر لبانش به میهمانی فرا می‌خواند
خانم منیره فلسفی(ناهید) پس از ۴۰ سال زیستن در غربت، روز پنجشنبه ۷نوامبر ۲۰۱۹ (۱۶ آبان ۱۳۹۸) در لس آنجلس در گذشت. منیر فلسفی زنی بود سرشار از عشق، خودساخته، مثبت، (...)
صبح به‌خیر عالی‌جناب قاتل!
یک­شنبه ۶ شهریور­ماه ۶۷ دومین روز چپ‌کشی در زندان گوهردشت. زمانِ زیادی به ظهر نمانده بود که ناگهان درِ بندِ هشت باز شد و نگهبان‌هایی همه سیاه‌پوش که چهره‌ی برخی­شان (...)
گزارش به مادران و خانواده های خاوران
در مورد آغاز پیگیری سرنوشت خواهر، برادران و برادر همسرم از طرف “گروه کاری در مورد ناپدید شدگان قهری و غیر داوطلبانه” دوستان و همراهان گرامی، ام البنین جلالی مهاجر (...)
برای پابرجایی ِ پایداری و انجام دادخواهی
در این شب‌هاست که به یاد می‌آوریم همه ابرهای عالم در دل‌هامان می‌گریند. چهل سال است که زخم بر سر زخم ِ التیام نیافته فرود می‌آید و ما باز در دل‌هامان در شب‌های چنین (...)
وعده‌های خیالی و غیرمسئولانه به خانواده‌های جان‌باختگان، نقدی بر فراخوان سازمان “عدالت برای ایران
سازمان “عدالت برای ایران” در تاریخ ۳۰ آگوست ۲۰۱۹ (۸ شهریور ۱۳۹۸) بیانیه‎ای تحت عنوان “فراخوان برای پاسخگو کردن مسئولان مرگ و انکار” خطاب به خانواده‎های زندانیان سیاسی (...)
دادخواهی عدالت برای همگان است
با سلام و سپاس از حضور شما همراهان دادخواهی و برگزار کنندگان این شب یادمان که رخ دادهایش يادآر نود سال زخم بر پیکر ماست و در شبی چنین و در آستانه ۱۰ اکتبر یازدهمین (...)
متن شکایت نامه جعفر بهکیش به حسن روحانی و دادگاه‌های عمومی تهران از آمران و عاملان اصلی قتل و ناپدید شدن بستگانش
در تاریخ دهم شهریور ماه ۱۳۹۶ (اول سپتامبر ۲۰۱۷) شکایت خود از آمران و عاملان اصلی قتل و ناپدید شدن عزیزانم و اذیت و آزار خانواده‌ام به دلیل تلاش‌های خود برای حقیقت و (...)
روش ناشایست عدالت برای ایران در پاسخ به انتقادها
این نوشته یک هفته پس از انتشار پاسخ عدالت برای ایران به نوشته انتقادی من آماده انتشار بود، اما به توصیه برخی دوستان از این میان اصغر ایزدی برای منحرف نشدن بحث از (...)
نگذاریم دوباره خاک به چشم عزیزان ما بپاشند!
روز شنبه، ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷، خبری هولناک از خانواده‌های اعدام شدگان اهوازی دریافت کردم که تن ام را لرزاند و مرا به اهواز و تهران و مشهد و رشت و تبریز و دیگر شهرهای (...)
جایگاه حرکت‌های "مادران دادخواه" در جنبش زنان: تجربه"مادران خاوران"ومقایسه آن با "مادران مایو"آرژانتین و"مادران شنبه" استانبول
دادخواهی چیست؟ دادخواهی ترجمه فارسی واژه تظلم، در تعریف کلی به این معنی است که وقتی به کسی ظلم و بیداد شد، باید این حق را داشته باشد که از طریق ساختاری که جامعه را (...)
بس کنید مجازات دادخواهان را!
دادگاه تجدید نظر خانم منصوره بهکیش به تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ حکم هفت سال و نیم او را که سال پیش صادر شده‌بود، تائید کرد. در سال۱۳۹۱ هم خانم بهکیش به چهار سال حبس محکوم (...)
دادخواست خانواده‌های جان‌باختگان ایرانی در دهه‌ی شصت به عاصمه جهانگیر،گزارش‌گر‌ ویژه سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در ایران
خانواده‌های پنجاه نفر از جان باختگان دهه‌ی شصت در تهران و شهرستان‌ها که نام‌شان نزد ما محفوظ است، در تداوم تلاش‌هائی که برای دادخواهی در ایران انجام می‌دهند، (...)
دادخواهی ملی را قربانی سیاست ِ قدرت نکنیم
شماری از کنشگران سیاسی و رسانه‌ای حضور ابراهیم رئیسی، یکی از اعضای هیات مرگ ِ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، در انتخابات ریاست جمهوری و رأی علیه او را (...)
گفت و گو در باره‌ی  شاهدان و جايگاه و تاثير آن
گفت و گوئی که در پی می‌آيد تبادل نظری است پيرامون «گفتار شاهدان و جايگاه و تاثير آن». هدف از پرداختن به اين موضوع که با رايزنی شرکت کنندگان برگزيذه شد، کنکاش در (...)
پرستو فروهر: خانه پدر و مادرم، آینه کوچکی از سرزمینم
هژده سال از قتل فروهرها و نویسندگان می‌گذرد. پرستو فروهر را اولین بار ماه دی ۱۳۷۷ در آلمان – محل زندگی‌اش – دیدم. آشفته بود، ولی مصمم. از مراسم خاکسپاری پدر و مادرش (...)
تنگناهای عدالت
در باره این جستار و چرایی برگردان آن به فارسی در اکتبر ٢٠٠١ آخرین سمینار از چهارگانه‌ای در باره تدوین قانون کیفری مشترک برای جنایات بین‌المللی به همت *آنتونیو (...)
برسد به عدالت برای ایران ملاحظاتی بر نوشته: " خطر انحصارخواهی و هویت‌طلبی در خوانش تاریخ"
ای کاش نویسنده/ نویسندگان مقاله، به این بخش از نوشته خود وفادار می‌ماندند، آنجا که نوشته شده است: " در این پاسخ، تمرکز خود را بر منافع جنبش دادخواهی گذاشته، از پاسخ (...)
خطر انحصارخواهی و هویت‌طلبی در خوانش تاریخ
توضیح : خانم شادی امین یکی از مدیران سازمان عدالت برای ایران در تاریخ۷ اکتبر به آدرس میل برخی از همکاران و سایت بیداران ای‌میلی و به پیوست آن پاسخ سازمان‌شان را به (...)
به دورتر بفرستید – تأملی بر عکس‌های دفن‌شدگان در خاوران
«…برای ثبت آثار این جنایات هولناک، کسانی از جان مایه می‌گذارند و در هنگام مناسبی به خاوران می‌روند، خاک گودال را پس می‌زنند تا اسناد مصور جنایات رژیمی را که کمتر همتا (...)
معرفی گزارش عدالت برای ایران با عنوان "داستان ناتمام؛ مادران و خانواده های خاوران؛ سه دهه جستجوی حقیقت و عدالت"
ویراست اول "داستان ناتمام؛ مادران و خانواده های خاوران؛ سه دهه جستجوی حقیقت و عدالت" در شهریور ١٣٩٤ از طرف "عدالت برای ایران" "منتشر شده است. در شناسنامه کتاب آمده (...)
پژوهش سازمان عدالت برای ایران، کوشش نابایسته در تغییر تاریخ کشتار جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷
نخستین فرجام دادخواهی حقیقت است. بدون دستیابی به حقیقت، اجرای عدالت ناممکن است. حقیقت در انجام دادخواهی داوری می‌شود، ولی حقیقت تنها در خدمت دادرسی قضایی نیست، (...)
در دفاع از دادخواهی ملی ٢ - نگاهی به چهار کمیسیون‌ ملی تحقیق و بررسی در دهه هشتاد میلادی
از نخستین گام‌های "دیوانگان "* بر میدان ماه می بوینس آیرس در ٣٠ آوریل ١٩٧٧ تا ٢٠ دسامبر ٢٠٠٦ و تصویب "کنوانسیون جهانی برای حمایت از همه افراد در برابر "ناپدید" کردن (...)
انتشار کتاب "مفاهیم دادخواهی به زبان ساده و مروری بر فعالیت‌های دادخواهانه"
در ابتدای کتاب و بسیار مختصر، حرکت مادران پارک لاله معرفی شده است. سپس در دو فصل و با زبانی ساده، ما با مفاهیم دادخواهی و کوشش‌های انجام گرفته در این زمینه آشنا (...)
سیاست قساوت، کارکردهای تمامیت‌خواهی و دادخواهی
یک خاطره و یک نمونه نخستین صحنه قساوت را در روزهای انقلاب ۱۳۵۷ و در ماجرای کشتن بی‌رحمانه‌ی یکی از ماموران اطلاعات شهربانی شاهد بودم. از میانه‌ی مهرماه اعتراض در (...)
به مادران و خانواده‌های خاوران
انتخاب شما به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشر گوانگجو، ما را بسیار شادمان انتخاب شما به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشر گوانگجو، ما را بسیار شادمان کرده (...)
نامه پر درد من خطاب به کلیۀ مسئولین جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل.
هر چه می گویم به قدر فهم تو ست / مردم اندر حسرت فهم درست چند روز پیش اعلام شد که بیست و هفت نفر در شهرهای مختلف کشور بلا زدۀ ما اعدام شدند. ای بسا تا زمانی که شما (...)
دادنامه ی خواهر یک اعدامی خطاب به حسن روحانی
سینه تنگ من و بار غم او هیهات مرد این بار گران نیست دل مسکین ام بر دلم گرد ستم هاست خدایا مپسند که مکدر شود آیینه مهر آیین ام آقای رئیس جمهور؛ من به شما رأی (...)
آقای روحانی صدای ما را بشنوید!
شما به عنوان رییس جمهور حکومت جمهوری اسلامی ایران معرفی شدید و در مراسم سوگند بیان کردید که "نماینده" تمامی مردم ایران هستید. به عنوان یک ایرانی لازم دیدم یادآوری (...)
مادران خاوران و دادخواهی عمومی
یکی از عرصه هائی که زنان در آن حضور فعالی داشته و دارند، جنبش دادخواهی است. در اینجا می خواهم از نقش مادران خاوران بگویم که نامشان با دادخواهی گره خورده است. آنها (...)
پاسخی به مقاله اقای سید محمد مهدی پیامبری در مورد توجیه کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ٦٧
آقای سید محمد مهدی پیامبری، مسئول کمیته‌ی حقوق بشر مؤسسه‌ی راهبردی دیده‌بان، مقاله ای را با عنوان "پشت پرده دادگاه نمایشی «ایران تریبونال» چیست؟" نوشته اند و در (...)
ایران تریبونال و شکل گیری سیاست حقوق بشر و دادخواهی
١- معمولا جنبش دادخواهی در کشورهای تحت حاکمیت رژیم های دیکتاتوری از حمایتهای بی دریغ جنبش و فعالین حقوق بشر برخوردار است. تا آنجا که به خاطر دارم (تا بهار 1381 که به (...)
در دفاع از دادخواهی ملی
پیشگفتار پس از رویداهای ٢٢ خرداد ١٣٨٨، شاهد برآمد عدالتخواهی برای نقض حقوق بشر در ایران و تحرک بیشتر گروه‌های سیاسی در این باره هستیم. بی‌شک هر تلاش برای یادآوری (...)
دادخواهی باید شفاف باشد
دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان دهه ٦٠ – دادگاه دهه خونین و یا ایران تریبونال- که مرحله اول آن در لندن برگزار شد، به دلیل حضور و شهادت خانواده‌های داغ دیده و (...)
آیا میتوان کشتار سال ۶۷ را بخشید و یا فراموش کرد؟
به کجا باید رفت؟ بعد از این خاطره ها که همه هستی من از آنها است، به کجا باید رفت؟ من به هر جا که نظر می بندم ، همه جا چهره تو است، همه جا خنده تو است همه جا (...)
یادداشت هائی درباره دادخواهی (قسمت دوم)
در بخش اول این یادداشتها به شکلی اجمالی تئوری و تجربه رویاروئی دولتهای در حال گذار به دموکراسی با بیرحمی هائی که در رژیم های دیکتاتوری انجام شده بود را مرور کردم. در (...)
لحظه ای مانده به نیمه شب
در تابستان، سلول از بوی کهنگی عرق بدن و هوای دم کرده غیر قابل تحمل می شود و نفس کشیدن دشوار. رفتن یکی و آمدن دیگری به سلول، کنجکاوی بر می انگیزد. من در سلول ٥ هستم. (...)
از جنازه‌های در باغچه تا خاوران مجازی
بسیاری از سال‌های دهه‌ی شصت به‌عنوان سال‌های سیاه و خونین حکومت جمهوری اسلامی، سال‌های کشتار بی‌پایان مخالفان سیاسی و عقیدتی در ایران، یاد می‌کنند. شاید بتوان (...)
بيانيه مادران پارك لاله (مادران عزادار)
ما، مادران عزادار پس از يكسال عزاداري همراه با دادخواهي مصمم تر از پيش حركت خود را تا رسيدن به خواسته هاي قانونيمان ادامه خواهيم داد و در ادامه اين راه از اين پس خود (...)
خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) در حمله مامورا اطلاعاتی به منزلش دچار سکته شده و در بیمارستان بستری شده اند
در روزهای گذشته به روال هر سال مادر لطفی، قصد برگزاری مراسم سالگرد اعدام انوشیروان لطفی را داشت که بر اساس روش کار ماموران اطلاعاتی در سالهای اخیر، وزارت اطلاعات ضمن (...)
یادداشت هائی درباره دادخواهی (قسمت اول)
آیت الله خمینی دو سه روز پس از پیروزی انقلاب بهمن ٥٧ آیت الله خلخالی را به حاکم شرعی دادگاههای انقلاب منصوب کرد: «ایشان حکم قضاوت شرع و دادگاه های انقلاب را با خط (...)
در بزرگداشت داریوش و پروانه فروهر در یازدهمین سالگرد به‌خون خفتنشان ما را تنها نگذارید
ياد آر در بزرگداشت داریوش و پروانه فروهر در یازدهمین سالگرد به‌خون خفتنشان ما را تنها نگذارید پرستو فروهر – آرش فروهر بخشی از نمایش یک پرونده دو قتل به کارگردانی (...)
ایستادگی یک خانواده
ایستادگی زنانه است. آرام، سمج و صبوراست، نفس طولانی آنانی را دارد که بچه بزرگ می کنند و می دانند که همه چیز به جلو می رود و محتاج زمان است. ایستادگی همراه با شورش (...)
دهمین سالگرد قتلهای سیاسی
امسال در دهمین سالگرد فاجعه قتلهای سیاسی، خانواده های فروهر، مختاری، پوینده بیانیه مشترکی دادند و خواستار افشای تمامی حقایق در مورد این جنایت های ضد بشری و تشکیل (...)
دادخواهي تلاشي ست برای امروز
با سلام و سپاس از حضار محترم در آغاز به رسم سپاس از دوستان جوانم که این مراسم را برگزار کرده اند، فقط می گویم خبر دیروز را شنیدید که ماموران امنیتی مانع تجمع (...)
حقيقت و عدالت انتقالی در افغانستان
• مفهوم زمان و حقيقت و عدالت عدالت خواهی و حقیقت جویی در نهاد بشر می باشد، همراه با وقوع ظلم و نابرابری تحریک شده و واکنش نشان می دهد. تاریخ عدالت خواهی و حقیقت (...)
مسائل بحث انگیز در جنبش حقوق بشر
مقدمه پس از پایان جنگ سرد به نظر میرسد که توسعه مبانی اعلامیه جهانی حقوق بشر به یکی از مرکزی ترین مسائل در سیر تحولات اجتماعی و سیاسی در کشورهای در حال توسعه تبدیل (...)
هیچ درکی از کمیسیون حقیقت مخدوش نیست
دعوت به برخورد نظری، و نه شخصی با منیره برادران با خواندن کتاب «حقیقت ساده» آشنا شدم که خاطرات زندان خود را در نهایت سادگی و بدون ادعا نوشته بود. پس از آن در (...)
اگر اين فاجعه اي ملي است پس دادخواهي نيز بايد ملي باشد
گفت وگوي با رضا معيني
گذر زمان در تلاش است تا هر بار که گرماي تابستاني به سر مي آيد لايه جديدي بر روي يکي از هولناک ترين وقايع تاريخ اخير ايران برکشد. اما شقايق هاي دشت خاوران که هر بهار (...)
نامه به "ناپديد شدگان"
نشريه سازمان عفو بين الملل – فرانسه بنا بر گزارش دو کمیسیون حقیقت ١٩٩٨ و ١٩٩٩ در گواتمالا در فاصله ی سالهای ١٩٦١ تا ١٩٩٦ نزدیک به ٢٥٠٠٠٠ نفر کشته شده اند. (...)
گزارش مصاحبه های انجام نشده
قبل از آنکه به گزارش بپردازم، متن سئوالات تهیه شده برای این مصاحبه ها را میاورم. این سئوالات یا به شکل شفاهی برای کسانی که از آنان تقاصای مصاحبه کردم توضیح داده شده (...)
دركي مخدوش از كميسيون حقيقت
خانم سهيلا وحدتي در گفتمان كميسيون حقيقت شركت كرده و نقطه نظرات و پرسشهائي را در اين زمينه در بيداران شماره ۱٠ مطرح ساخته است. چنين برداشت و پرسش هائي قطعا زماني در (...)
آمران قتلها : کابینه امنیتی دولت جدید ایران
مقدمه ایرانیان در ژوئن ٢٠٠٥ محمود احمدینژاد که با شعار بهبود وضعیت اقتصادی مردم به صحنه انتخابات آمده بود رابه عنوان رییس جمهوری انتخاب کردند. او در اوائل ماه اگوست (...)
نگاهی به تجربه "کانون دفاع از زندانیان سیاسی (داخل کشور)"
مقدمه در سال ٦٧ که اسامی قربانیان کشتار جمعی زندانیان سیاسی اعلام شد، به لحاظ روحی بسیاری از ما حاضر بودیم که برای یافتن حقیقت و به محاکمه کشاندن مسئولان این جنایت (...)
مسیر دشوار کشف حقیقت در جامعه ما
مقاله دوست گرامی و عزیزم خانم منیره برادران با عنوان «كميسيون حقيقت، نياز ناگزير جامعه ما» که در شماره نهم بیداران به چاپ رسیده، مرا بر آن داشت که به سهم خود در این (...)
درباره تیم انسانشناسی قضائی آرژانتین
تیم انسانشناسی قضائی آرژانتین (1) (EAAF) که در سال 1984 تاسیس شد، یک موسسه غیر دولتی، غیر انتفاعی و علمی است که عمدتا علوم باستانشناسی (2) و انسان شناسی قضائی، را (...)
خورشيد حقيقت از خاوران مي رويد!
با سلام و سپاس از حضور شما و تشکر از دو نهاد برگزار کننده ی اين شب يادمان کانون پناهندگان سياسی ايراني و کميته دفاع از زندانيان سياسی ايران که اين فرصت را در اختيار (...)
كميسيون حقيقت، نياز ناگزير جامعه ما
در دهه 80 ميلادي با آغاز روند جديد تحولات در جهان، كه پايان حكومتهاي ديكتاتور را نويد مي داد، كميسيون حقيقت در بسياري از كشورها پاگرفت و جايگاهي در مسائل سياسي (...)
سال ٦٧ ،جنايت برعليه بشريت و دادگاههاى بين المللى گفتگو با كامبيزروستا و هدايت اله متين دفتری
گفتگو با كامبيزروستا آقاى كامبيزروستا شما وآقاى متين دفترى در اتاق بحث وگفتگوى اينترنتى ايران سوسياليست فورم در باره ى امكانات ومحدوديت هاى دادگاههاى بين المللى (...)
در دفاع از خواسته های خانواده های قربانیان جنایتهای دولت جمهوری اسلامی
تاریخ تلاشهائی که برای زنده نگاهداشتن یاد و خاطره اعدام شدگان در سالهای شصت و به ویژه قربانیان فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی را نمیتوان جز با ستایش از ایستادگی و (...)
آیا جنایت "ژنوساید سیاسی" در قوانین بین المللی ممنوع شده است؟ بخش دوم
2- بررسی برخی از مهمترین موارد نسل کشی سیاسی در نیمه دوم قرن گذشته در این فصل با بررسی چند مورد از مهمترین موارد قتل عامهای انجام گرفته در نیمه دوم قرن بیستم، (...)
راهنمای قربانيان جنايت سياسي برای شکايت در دادگاه های ملي و بين المللي
بخش اول صلاحيت رسيدگي دادگاه مساله صلاحيت رسيدگي دادگاه برای شکايت امری حياتي ست، چرا که به ما اجازه مي دهد تعيين کنيم در برابر کدام حوزه ی قضايي و دادگاه مي توان (...)
آیا جنایت "ژنوساید سیاسی" در قوانین بین المللی ممنوع شده است؟
در سلسله مقالاتی که در چند شماره نشریه اینترنتی بیداران منتشر خواهد گردید، امکانات موجود در قوانین بین المللی برای پیگیری جنایاتی از این دست مورد بررسی قرار میگیرد. (...)
چرا طرح شکایت از آمرین و عاملین سرکوب افراد و نیروهای سیاسی ضرورت دارد؟
پس از خرداد شصت که تقابل رودرو میان دگراندیشان و جمهوری اسلامی، شدت گرفت و جمهوری اسلامی بدون محابا، اقداماتی گسترده را برای سرکوب نیروهای مخالف، اعم از مسلح و غیر (...)
شکايت نامه های خانواده های زندانيان اعدامي ١٣٦٧ - ١٣٨٢
نامه ی اول به حسن حبيبي وزير دادگستری در ١٣٦٧ نامه ی دوم به سيد محمد خاتمي اول بار در١٣٧٧ و برای بار دوم در -١٣٨٢ نامه سوم به گزارشگران کميسيون حقوق بشر سازمان (...)
شاهد روايتگر، شاکي تاريخ ساز
با سلام و تشکر از برگزارکنندگان اين مراسم که به من اجازه دادند امشب در حضور شما باشم و موضوعي را که چند سالي ست در ميان بخشي از خانواده هاي قربانيان فاجعه ملي کشتار (...)
جمهوري اسلامي را به دادگاه جنايت عليه بشريت بكشانيم
پس از انقلاب ، در كشور ما جناياتي رخداده است ، كه در تاريخ معاصر صد سال اخير ايران مانندي ندارد. تمامي كساني كه در نهادهاي قدرت شركت داشته اند ، سهمي از اين جنايات (...)
RSS دادخواهی
© بیداران 2021 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS