برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
زندان، شکنجه، اعدام و تصور بی‌باور به کرامت انسانی مصطفی تاجزاده!
گفته‌های مصطفی تاجزاده در مصاحبه با حسین دهباشی وانمودی است به نقد گذشته اما در پیدا بیان همان فکری است که بانی نقض فاحش و خشن حقوق بشر و فرمان‌های حذف دگراندیشان از (...)
گفت و گو در باره‌ی  شاهدان و جايگاه و تاثير آن
گفت و گوئی که در پی می‌آيد تبادل نظری است پيرامون «گفتار شاهدان و جايگاه و تاثير آن». هدف از پرداختن به اين موضوع که با رايزنی شرکت کنندگان برگزيذه شد، کنکاش در (...)
ارتداد
انتشار نوار شنیداری نشست آیت الله منتظری با هیئت مرگ، مسئولین و دست‌اندرکاران آن جنایت را وادار به موضع گیری کرده و تا حدی باعث شکستن فضای سکوت شده است. در این (...)
در کشمکش نیزه و چشم
در اغاز اجازه می‌خواهم همدردی خود و سازمان گزارش‌گران بدون مرز را با خانواده‌ی اعرابی و فهیمی و دوستان انجمن رهآورد اعلام کنم. من و ما نیز در سوگ جوانان ایران (...)
كشتار بزرگ
پیش‌گفتار: وقتى یكى از دوستان دست اندركار نگاه مرا آگاه كرد، نشریه بر آن شده كه در شماره‌ى ویژه‌ى سى‌امین سال انقلاب بهمن ١٣٥٧، كشتار بزرگ را باز چاپ كند، بر خود (...)
سال ۶۰ تنها یک سال تقویمی نبود
سه دهه است که سال ۶۰ را پشت سرگذاشته ایم. سال ترور بود، سالی که دیوار شرم فروریخت، شکنجه و اعدام سیاسی قبح خود را از دست داد و جناياتى در زندانها به‌وقوع پيوست كه (...)
موج زندانی و اوج تنهایی!
با کشورم چه رفته است؟ پرسشی‌ست که شاعر تیرباران شده سعید سلطان‌پور در شعر بلندی در باره زندان با ما میان می‌گذارد. این شعر سعید سلطان‌پور گاه با واژه‌هایی (...)
این کارهای کوچک هستند که وقتی رویهم جمع شوند، به کارهای بزرگ تبدیل می شوند
چند هفته پیش از یک دوست آلمانی که منزلش در حوالی کنسولگری جمهوری اسلامی در فرانکفورت است، شنیدم که دو خانم ایرانی هر روز در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران در مقابل (...)
گزارشی از تظاهرات روز جمعه ٢٦ تیر ١٣٨٨
ساعت حدود ١١ است كه به ميدان انقلاب ميرسم. نيروي انتظامي توي پياده رو ها وول مي خورند و به قطار ايستاده اند به درجه هايشان نگاه مي كنم از گروهبان تا سرهنگ همه جوره (...)
بیانیه مشترک : برعلیه موج جدید سرکوب و اختناق در ایران
مردم مبارز ایران! انسان های آزاده جهان! تظاهرات میلیونی مردم در اکثرشهرهای ایران در روزهای اخیر نمایش عظیم قدرت مردمی بود که بیدادگری، عوامفریبی و سرکوب مداوم این (...)
جنایات بدون مکافات جمهوری اسلامی در بندرعباس
لیست کامل ترجنایات بدون مکافات پورمحمدی و جمهوری اسلامی در بندرعباس ۱- محمد زحمت پیشه ( ۱۸ ساله دانش آموز) ۲- مهدی ایزدشناس (۱۶ ساله دانش آموز- پورمحمدی ، پدرمهدی (...)
به یاد قتل عام شدگان شهرم لنگرود
تقدیم به : دختران و پسران، همسران و برادران، خواهران و مادران، پدران وهمشهریانم بقول شاملوی بزرگ : برای آنان (...)
کشتار ٦٧، پرده‌ی دوم خرداد ٦٠
١ بزرگداشت كشتار بزرگ زندانيان سياسى ايران در تابستان ١٣٦٧ که در جريان آن چند هزار زندانی، پنهان از همگان به جوخه‌های اعدام سپرده شدند، چندی‌ست كه حُكم يك آئين (...)
زندانيان سياسي در زندانهاي ايران در خطر هستند
در 6 سپتامبر 2006 مقامات مسئول جمهوری اسلامي مرگ ولي الله فيض مهدوي ٢٨ ساله را در زندان اعلام كردند. مرگ او بدنبال مرگ اكبر محمدي در 31 ماه جولاي 2006 كه در زندان (...)
سرکوب اعتصاب و تشکل مستقل کارگران، نقض خشن حقوق بشر است!
بیش از ١٣٠٠ نفر از کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه به خاطر خواست برخورداری از حقوق اولیه خود یعنی داشتن سندیکای مستقل و حق اعتصاب به زندان افتاده اند و (...)
کاريکاتور سيزدهم
ازعکس هايي که در اين مدت آذين صفحات مطبوعات جهان بودند، يکي عکس "ملای ايراني" است که از ميله های حافظ در آهني يکي از سفارت های به آتش کشيده شده در تهران، بالا مي (...)
خشونت خانگي، ايجاد وحشت دائمي
اين کتاب حاوی چه پيامي ست؟ من مي خواستم پيش از هر چيز بگويم که خشونت فيزيکي، کتک، تنها قسمت آشکار از کوه يخ است. وقتي که خشونت بين زوج ها را طرح مي کنيم. گرايش (...)
گزارش مصاحبه های انجام نشده
قبل از آنکه به گزارش بپردازم، متن سئوالات تهیه شده برای این مصاحبه ها را میاورم. این سئوالات یا به شکل شفاهی برای کسانی که از آنان تقاصای مصاحبه کردم توضیح داده شده (...)
آينه هامان را برای نماياندن تصوير کامل حقيقت به هم بچسبانيم
خانم ها و آقايان سالهاست که ميهن ما "دشت شقايق" است و زمين و آسمان اش "گلرنگ و گلگون"، ما چشم به راه طلوع خورشيدی که از اين شب سرد سر بر آرد. با ياد و برای يادمان (...)
مادرانی که ناپدید نخواهند شد
نه آینده ای وجود دارد و نه حالی ، تنها گذشته مکررا و بی پایان خودرا همچنان تکرار میکند. (...)
توسعه مبانی حقوق بشر، مسئله ای عاجل یا دور از دسترس؟
باوری در میان بخش مهمی از اپوزیسیون ریشه دوانده است که بدون جابجائی قدرت، دستاوردی جدی در زمینه حقوق بشر میسر نیست. بی اعتمادی گسترده به عملکرد نهادهای بین المللی (...)
رابطه گناه و مجازات در اسلام و حكومت اسلامى ايران
گناه وزن مهمى در شكل گيرى و تداوم اديان دارد. در جستجوى ريشه هاى مذهب به ناتوانى بشر در مقابله با نيروهاى طبيعت انگشت گذاشته اند. فرويد آن را حاصل ترس بشر مىداند. (...)
شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر و "مسئله ی" ايران
شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر و "مسئله ی" ايران جمعه ٢٣ آوريل نشست ساليانه ي کميسيون حقوق بشر به کار خود پايان داد. شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر از ١٩ ژانويه با (...)
اخلاق و خشونت
به نقل از خشونت، حقوق بشر، جامعه مدني در اين مقاله از شکنجه و آدم کشي و جهان بيني خشونت زا سخن مي رود. موضوع کانوني آن خشونتي است که خود را به عنوان استثنا معرفي (...)
حقوق بشر"نه يک کلمه کمتر و نه يک کلمه بيشتر"
حقوق بشر "آمريکايي- صهيونيستي"! از همان فرداي انقلاب، که اعدام هاي دسته جمعي در پشت بام محل اقامت آيت اله خميني آغاز شدند ،سازمان هاي جهاني مدافع حقوق بشر در اعتراض (...)
" اي خوس " حافظان حافظه
آنها حافظان حافظه هستند. "اي خوس" *.I.J.O.S ، "بچه ها" نام انجمن فرزندان تبعيديان و پناهندگان و "ناپديد"شدگان است، در آرژانتين بعد از دوره ي سرکوب، به تعقيب شکنجه (...)
"ناپدید" کردن روش جدیدی در سرکوب
با تغییر و تحول در سیاست‌های عمومی هر حکومت، روش و ابزار سرکوب نیز به مثابه بخشی از این سیاست‌ها تغییر می‌کنند. بکارگیری هر روش سرکوب بستگی زیادی به شرایط ملی و بین (...)
قرباني انساني ست که ...........
قرباني انساني ست که ........... قرباني در فرهنگ لغت به معناي "کشتن جانداري درراه خدايان، فداکردن به منظوري مذهبي و خداپسندانه" آمده است. اما وقتي از قربانيان (...)
مرعوب كردن انسانها يكي از مهمترين وجوه نقض حقوق انساني در جامعه ما بوده است
امسال (سال هزار و سیصد و هشتاد) شانزدهمين سالگرد اعدام برادرم محسن1 مصادف شده است با فوت پدرم2 كه سي و اندي روز پيش ما را تنها گذاشت. همچنين دو سال قبل مرگ ناباورانه (...)
دادگاه هاي اسلامي
به نقل از کتاب خاطرات يک زنداني از زندانهای جمهوری اسلامي در جمهوري اسلامي از آغاز رسم بر اين بوده است که هنگام دستگيري افراد مظنون به آنها چيزي گفته نمي شود. متهم (...)
گفتگو با کارمن کاستیو، روزنامه نگار، فیلم ساز و روشنفکر شیلیایی- فرانسوی
کارمن کاستیو کیست؟ کارمن: من دوست دارم بگویم امروز شهروند جهان هستم، جهانی را که دوست دارم و به من مربوط می شود. در پاریس زندگی می کنم، در مباحث و فعالیت های جنبش (...)
RSS سياست خشونت
© بیداران 2019 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS