برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
جستجو
بیداران

بسمه تعالی

پس از سلام

قبرستانی که افراد مسلمان از هر مذهب و گروه در آن دفن شده اند محترم است و تخریب و اهانت به آن جایز نیست. بلکه هتک حرمت غیر مسلمانان نیز محل اشکال است.

و اگر تخریب و هتک موجب ایذاء خانواده های آنها گردد حرمت آن مضاعف است.

و مجرد مامور بودن مجوز عمل حرام نمی باشد و بجاست مسائل دینی و شرعی تحت الشعاع افکار سیاسی واقع نشوند.

موفق باشید.

١/٩ /١٣٨٤

حسينعلی منتظری

حضور محترم آیت‌الله منتظری

با سلام و آرزوی سلامت و سعادت برای شما

حضرت‌ آیت‌الله

همانگونه که شما به خوبی مطلع هستید، در سال ١٣٦٧ تعداد بسیاری از زندانیان سیاسی ایران در زندان‌های کشور اعدام شدند. مسئولان جمهوری اسلامی هیچگاه تا به امروز در باره علت، تعداد و چرایی این اعدامها توضیحی به خانواده ی قربانیان نداده اند علاوه بر آنکه خانواده های این قربانیان تا به امروز رسما از محل دفن عزیزان خود مطلع نشده اند. آنچه مسلم است بخشی از این زندانیان در گورستان خاوران و در گورهای جمعی دفن شده اند. سالهاست خانواده ها به این محل رفت و آمد و مراسم سوگواری و یادمان خود را در آنجا برگزار می کنند. سالهاست که بدون توجه به تاکبد شرعی و انسانی " حرمت جنازه انسان باید حفظ شود و بی احترامی به آن جایز نیست." اجازه هیچ گونه بازسازی را به خانواده ها نداده اند.

اخیرا سازمان بهشت زهرا و دادستانی مستقر در بهشت زهرا به خانواده ها اعلام کرده اند که قصد دارند "طرح سازماندهی" را در این گورستان به اجرا بگذارند. در باره چگونگی و اجرای این طرح، وضعیت گورهای جمعی و آینده گورستان هیچ پاسخ موجهه ای به خانواده ها داده نشده است. اگر واقعا هدف مقامات مسئول بازسازی و نه ویرانی و از بین بردن گورستان است، چرا اسامی کسانی که در این محل دفن شده اند به خانواده ها اعلام نمی کنند و اجازه نمی دهند که خانواده ها خود متولی بازسازی شوند.

در زمانی که بسیاری از مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی در باره این فاجعه سکوت کرده بودند، شما "سکوت را جایز" ندانستید و شجاعانه وظیفه انسانی و تاریخی خود را انجام دادید. امروز نیز به عنوان یکی از مراجع عالی مقام تشیع شما را مورد خطاب قرار می دهم و از شما خواهشمندم با پاسخ به این چند سوال ما را برای حفظ حرمت جاندادگان و کرامت انسانی خانواده ها یاری دهید.

١ – ایا از بین بردن بقایای جنازه حتا غیر مسلمان جایز است؟

٢- در بند د ماده دوم اعلامیه اسلامی حقوق بشر مصوبه ١٣٦٩ قاهره که توسط جمهوری اسلامی نیز امضا و باید رعایت شود آمده است : " حرمت جنازه انسان باید حفظ شود و بی احترامی به آن جایز نیست کما اینکه جایز نیست که لمس کردن آن مگر با مجوز شرعی و بر دولت است حمایت از این امر" در برابر نقض این بند تکلیف شرعی جمهوری اسلامی چیست؟

٣ – آیا ماموران اجرا کننده از نظر شرعی می‌توانند فقط با استناد دستور دولتی با نابود کردن گورهای جمعی به جنازه انسان هتک حرمت و بی‌احترامی کنند.

٤ -آیا می‌توان گورستانی که در آن غیر مسلمان دفن شده است به گورستانی عمومی تبدیل کرد؟

با تشکر از لطف جنابعالی در پاسخ مشخص و راه گشا در این باره

با احترام

رضا معینی

٥ آبان ١٣٨٤

توضیح در باره نامه

این نامه در سال ١٣٨٤ و اقدام دولت وقت در تخریب خاوران برای آیت اله منتظری ارسال شد. پس از چندی از سوی همان مسئولان، مدیریت و حراست سازمان بهشت زهرا به خانواده ها قول داده شد که "طرح ساماندهی" فعلا متوقف شده است. با توقف این طرح عملا انتشار نامه نیز منتفی شد. با سپاس مجدد از اقای منتظری که بازهم شجاعانه در باره موضوعی ممنوعه موضع گرفتند. چه با این نامه در همان زمان و چه در سخنان شان در روز شنیه ٤ بهمن ١٣٨٧ .


© بیداران 2022 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS