برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
دکتر شکنجه گر
.هفته گذشته دادگاهی در شهر گوبلنز آلمان، انور رسلان، مقام ارشد امنیتی سوری را به اتهام قتل، شکنجه، تجاوز و آزار جنسی و به جرم جنایت علیه بشریت به حبس ابد حکوم کرد. (...)
بکتاش آبتین نمرد، به قتل رسید!
قتل تدریجی بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، با واکنش گسترده ایرانیان و مجامع ادبی و فرهنگی (...)
دوازده سال گذشت! … تابستان هشتاد و هشت و آن ماهِ تیر. مسعود عليزاده
دوازده سال گذشت! … تابستان هشتاد و هشت و آن ماهِ تیر دوازده سال گذشت، از روزی که در آن ۱۸ تیر دستگیر و فردای اش به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدم. از در و دیوار‌ صدای (...)
گفتگو با ناصر یاراحمدی : هیچکًس در زندان با پذیرش گفتمان ِ جمهوری اسلامی تواب نشد، ترس از زجر‌کُش شدن در زیرشکنجه‌ و اعدام بود ( بخش پایانی)
در پایان این گفتگو که گمان دارم هم برای ناصر یاراحمدی نفسگیر بود و هم برای من، چند نکته را باید بگویم. ۱۸ شهریور۱۳۹۹، این سال ِ بد، این سال ِ وایرنگر همه‌گیری ویروس (...)
زندان یا قتل‌گاه؟
مرگ دردناک یا بعبارتی قتل بهنام محجوبی یک استثنا در سیستم زندان‌های جمهوری اسلامی نبود. از مرگ‌های در زیر شکنجه در دهه ۶۰، تا کهریزک ۸۸ و ستار بهشتی تا مرگ‌های مشکوک (...)
سنگ می‌کشم بر دوش
وقتی در خیابان‌های اطراف خانه‌ام در برلن قدم می‌زنم، مقابل بسیاری از ساختمان‌های قدیمی درخشش یک فلزِ چهارگوشِ طلایی، مرا از حرکت باز می‌دارد و به طرف خود می‌کشد. این (...)
برای دست‌یابی به حقیقت : گفتگو با ناصر یاراحمدی (بخش نخست)
دست‌یابی به حقیقت هدفی بود که در نخستین پیام برای آقای ناصر یاراحمدی نوشتم. سال‌ها بود در پی این گفتگو بودم، اما روزی که آدرس میل ایشان را پیدا کردم تمام روز فکر (...)
کتابشناسی زندان
پنج «نسل» ادبیات زندان داریم، مربوط به دوران معاصر کشورمان: نسل اول مربوط می شود به خاطرات مربوط به زندانهای رضاشاهی، که دیگر کمتر در بازار یافت می شوند. بعضی از (...)
دادخواست : ابراهیم رئیسی باید در جایگاه متهمان یک دادگاه عادلانه بنشیند
جمهوری اسلامی: تبهکاران در رأس قدرت؛ گسترش سرکوب سازمان‌یافته. دادخواستی با بیش از ۴۰۰ امضا: ابراهیم رئیسی باید در جایگاه متهمان یک دادگاه عادلانه بنشیند ابراهیم (...)
زندان، شکنجه، اعدام و تصور بی‌باور به کرامت انسانی مصطفی تاجزاده!
گفته‌های مصطفی تاجزاده در مصاحبه با حسین دهباشی وانمودی است به نقد گذشته اما در پیدا بیان همان فکری است که بانی نقض فاحش و خشن حقوق بشر و فرمان‌های حذف دگراندیشان از (...)
یادنامه‌نویسی و زندان‌نویسی در جمهوری اسلامی گفت‌و‌گوی مهدی اصلانی با ناصر مهاجر
مهدی اصلانی : آرش پس از ١١٠ شماره و ٢٣ سال انتشارِ مداوم به پایان راه رسید. پرویز قلیچ‌خانی در چرایی انتشار شماره‌ی آخر از دوران بازی‌گری‌اش و اینکه نیمکت‌نشینی با (...)
به یادِ برادرم محسن بهکیش، روایتِ جان‌های شیفته‌ای که از ما گرفتند
برادرم محسن، پسری بسیار مهربان و سرشار از شور بود و به همه عشق می‌ورزید، مهربانی او زبان زد فامیل و دوستان بود و همه را مجذوب خود می‌کرد. او چشم‌های نافذی داشت و (...)
یادمانده‌‌ای از بند زنانِ زندان اوین ـــ شهریور ۱۳۶۷
روز ۲۰ شهریور سال ۶۷ بود. بلندگوی بند به‌صدا در آمد. نفس‌ها در سینه‌ها حبس شد. پاسدار بند اعلام کرد: «اسامی افرادی که خوانده می‌شود، جهت بازجویی آماده شوند!» اسامی (...)
چرا در زندان های ایران اعتصاب غذا به امری روزمره تبدیل شده است؟
الف- سازمان زندان ها به جای رسیدگی به نیازهای اولیه و انسانی زندانیان و خانواده های آن ها، با تحقیر و تهدید و آزار زندانیان و خانواده ها و روش های تنبیهی شدیدتر، (...)
علیه مجازات اعدام
جمهوری اسلامی می تواند به خود ببالد که در سالهای گذشته در آمار اعدام جزو کشورهائی بوده که بالاترین مقام؟! را - در دوسال گذشته بعد از چین مقام دوم- داشته اند و در (...)
روز جهانی مبارزه برای لغواعدام : در جستجوی ریشه های کمیت بالای اعدام ها درایران
در آستانه 10 اکتبر 2008، روز جهانی مبارزه برای لغو حکم اعدام، درپی سنت هرساله، فراخوان اتحادیه جهانی علیه اعدام، سازمان های غیر دولتی و انجمن های مستقل ومدافع حقوق (...)
عليه کشتار انسان‌ها به نام "محاربه با خدا" به پا خيزيم!
در پاسخ به اعلام جمهوری اسلامی برای محاکمه دستگيرشدگان در تظاهرات عاشورا به اتهام «محاربه با خدا»، وبلاگ نويسانِ جوانِ ايرانی با اعلام کمپين «من هم يک محارب هستم»، (...)
محکوميت اعدام و دعوت به راهپيمايی اعتراضی
امضا کنندگان اين بيانيه اعدام جوانان، صدور حکم اعدام برای زندانيان سياسی و عقيدتی، و نيز برگزاری دادگاههای غيرعلنی را محکوم کرده و مخالفت خود را با مجازات اعدام (...)
علی صارمی وعلی اکبر سیادت به دار آویخته شدند
خبرگزاری جمهوری اسلامی ساعاتی پیش از اعدام دو تن به نام های علی صارمی که او را عضوسازمان مجاهدین خلق دانسته و علی اکبر سیادت که از او هم با عنوان « عامل سرویس جاسوسی» (...)
از اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی وحشت زده هستیم
ما از اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی، و همینطور از تداوم استفاده از این مجازات شدیدا بی رحمانه در ایران وحشت زده هستیم. ايران دو تن از بازداشت شدگان ناآرامی (...)
گزارشی از کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال شصت و هفت
با درود به حاضرین در جلسه و با سپاس از برگزارکنندگان عزیز که این فرصت را فراهم آوردند تا گردهم‌ آئیم و از هزاران زندانی سیاسی یاد کنیم که در تمامی سالهای حاکمیت (...)
علیه اعدام
علیه اعدام خطاب به مردم، به شاعران و ....... از حکومت خسته شده‌ام باید سرنگونش کرد! اما به شما می گویم که می‌توانم از شما بخواهم که در قدرت نیستید و قدرتی (...)
آغاز بهار ٦٢ در اوین
هر سال با نزدیک شدن سال نو یاد شروع سال ٦٢ در اوین، اتاق ٦ بند ٤ بالا می افتم. آن سال قرار گذاشتیم سال نو را بر خلاف سال قبلش جشن بگیریم. قرار شد همه از خانواده (...)
قربانیان دهه شصت روستای کوچک بی بالان در شمال ایران
این لیست را آقای حسن فرامرز برای بیدارن ارسال کرده است. درمقدمه می نویسد: «لیستی تهیه کرده ام از قربانیان دهه شصت در یک روستای کوچکی در شمال ایران – روستایی به نام (...)
سال ۶۰ تنها یک سال تقویمی نبود
سه دهه است که سال ۶۰ را پشت سرگذاشته ایم. سال ترور بود، سالی که دیوار شرم فروریخت، شکنجه و اعدام سیاسی قبح خود را از دست داد و جناياتى در زندانها به‌وقوع پيوست كه (...)
فراخوان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شش سازمان مدافع حقوق بشر برای توقف اعدام‌ها در ایران
شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین‌المللی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (...)
از اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی وحشت زده هستیم
ايران دو تن از بازداشت شدگان ناآرامی های سال گذشته را به دارآویخت. سازمان عفو بین الملل اعدام دو فعال سیاسی که در شهریورماه سال گذشته و در جریان اعتراضات مردمی پس از (...)
علی صارمی وعلی اکبر سیادت به دار آویخته شدند
خبرگزاری جمهوری اسلامی ساعاتی پیش از اعدام دو تن به نام های علی صارمی که او را عضوسازمان مجاهدین خلق دانسته و علی اکبر سیادت که از او هم با عنوان « عامل سرویس جاسوسی» (...)
«بحث آزاد»
سه شنبه ٦ اردیبهشت ١٣٦٢ ما را به سالن بزرگ واحد ٣ برای شرکت در «بحث آزاد» بردند. آنجا زندان قزل حصار بود. مدتها بود که یک روحانی بنام موسوی به زندان می آمد و بر ضد (...)
«بحث آزاد« (٢)
یک شب اعلام شد که برنامه مصاحبه است و همگی برای رفتن آماده باشند. کارگر بند موکتی را جلوی بند در راهرو سراسری واحد – ٣ قزل حصار- پهن کرد. این جزو وظایف بندها بود. به (...)
خنده حضار
موارد مندرج در بندهای ١٠٤ تا ١٢٣ در زمره موارد پیشنهادی است که هیئت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که تا بحال اجرا شده یا در دست اجرا می باشند. این موارد مربوط می (...)
همدردی با خانواده های اعدام شدگان
خانواده عزیز شیرین علم هولی، خانواده عزیز فرزاد کمانگر، خانواده عزیز مهدی اسلامیان، خانواده عزیز فرهاد وکیلی و خانواده عزیز علی حیدریان اعدام عزیزان شما غمی را (...)
ضرورت دفاع از زندانیان سیاسی بدون هر گونه تبعیض
اعدام دو جوان در تهران به جرم مشارکت در اعتراضات پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، واکنش بسیاری را در میان نیروهای حامی حقوق بشر، احزاب سیاسی و دولتها سبب شده (...)
بازماندگان کشتار دهه شصت را آزاد کنيد!
بيش از بيست سال از کشتار زندانيان سياسی در ايران می گذرد و هنوز هيچ پاسخی به خانواده های اين زندانيان و نيز افکار عمومی داده نشده است که اين افراد چرا و به حکم چه (...)
محکوميت اعدام و دعوت به راهپيمايی اعتراضی
حکومت جمهوری اسلامی برای سرکوب جنبش سبز ايران به خشونت عريان متوسل شده است و جوانان ايران زمين را در دادگاه های فرمايشی به طور غير علنی محاکمه و به اعدام محکوم می (...)
عليه کشتار انسان‌ها به نام "محاربه با خدا" به پا خيزيم!
عليه کشتار انسان‌ها به نام «محاربه با خدا» به پا خيزيم ! با متهم کردن بازداشت شدگان تظاهرات روز عاشورا به «محاربه با خدا»، رژيم ايران بار ديگر به ايرانيان و سراسر (...)
اين دردهای مشترک ما را به هم پيوند می دهد و صدای آزادی و دادخواهی رساتر می شود !
اين دردهای مشترک ما را به هم پيوند می دهد و صدای آزادی و دادخواهی رساتر می شود شنبه حدود ساعت ۵ وارد پارک لاله شدم. يکی از دوستان قديمی را ديدم و با هم مشغول قدم (...)
روايتی از زندانهای جمهوری اسلامی ايران )٦(
دوران بازجويي به سختي مي گذشت. لحظات جانفرسايي كه گويا هرگز تمامي نداشت. بازجو، كابل، شكنجه، توهين، هتك حرمت، خشونت، فرياد، خون، ناله، درد، زخم و دوباره بازجو، (...)
جان زندانیان سیاسی در ایران در خطر است!
بی تردید شما نیز در ماههای اخیر شاهد مقاومت مسالمت آمیز مردم ایران در برابر تقلب بزرگ و برنامه ریزی شده دولت در انتخابات ریاست جمهوری و تظاهرات و راهپیمائی های عظیم (...)
شستشوی مغزی، آمیخته ای از روشهای مختلف شکنجه
اصطلاح شستشوی مغزی در دهه ٦٠ میلادی و با جنگ کره بر سر زبانها افتاد. این امر به آن معنا نیست که پیش از آن و یا در جاهای دیگر این روش شکنجه وجود نداشته است. به عنوان (...)
شکنجه چیست؟
از نگاه حقوق بین الملل، معنای شکنجه چیست؟ شکنجه بر اساس ماده (١) کنوانسیون منع شکنجه ی سازمان ملل متحد (١٩٨٤) چنین تعریف شده است: هر عملی که به واسطه ی آن و (...)
چگونه شکنجه را گزارش کنیم
مقدمه هدف این بخش، ارائه روش های گردآوری مدارک و ادله اثبات ادعای شکنجه است. این کتاب راهنما به طور خاص به اثبات و ارائه گزارش از شکنجه می پردازد، اما هم چنین می (...)
تأملی درباره‌ی شکنجه
"همانا جزای کسانی که با [دوستداران] خداوند و پیامبر او به محاربه بر می خیزند و در زمین به فتنه و فساد می کوشند، این است که کشته شوند یا بردار شوند یا دست ها و پاهای (...)
کابل، کمد و انفرادی
زندان کارون اهواز پر از زن زندانی بود. دو سالن بزرگی که به زنان اختصاص داده شده بود، جای نفس کشیدن نداشت. وضع غذا و بهداشت چنان خراب بود که خیلی از زندانیان دچار (...)
بیانیه مشترک : برعلیه موج جدید سرکوب و اختناق در ایران
مردم مبارز ایران! انسان های آزاده جهان! تظاهرات میلیونی مردم در اکثرشهرهای ایران در روزهای اخیر نمایش عظیم قدرت مردمی بود که بیدادگری، عوامفریبی و سرکوب مداوم این (...)
هشدار!
نامه تعدادی از زندانیان سیاسی سابق به مجامع بین المللی( با امضاهای جدید)
هشدار! از آغاز «کودتای انتخاباتی» ٢٢ خرداد تا به امروز هزاران نفر در تهران و شهرهای دیگر ایران بازداشت و یا به قهر ناپدید شده اند. تعداد بازداشتی ها چنان زیاد است (...)
بیست و هشتمین سالگرد اعدام سعید سلطانپور
مردم شریف و آزاده! بیست و هشت سال پیش، در چنین روزهایی، در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰، سعید سلطانپور، شاعر، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد، كارگردان تئاتر و عضو هیئت دبیران كانون (...)
باندهای سیاه حزب‌الله : شورای یاوری تهیدستان «شیت» (٣)
با سلام با مطالعه دو مقاله در سايت بيداران در مورد گروه شيت (شورای یاوری تهیدستان) لازم ديدم اطلاعات تكميلي در اين مورد را برايتان ارسال نمايم تاريخچه گروه شيت به (...)
جنایات بدون مکافات جمهوری اسلامی در بندرعباس
لیست کامل ترجنایات بدون مکافات پورمحمدی و جمهوری اسلامی در بندرعباس ۱- محمد زحمت پیشه ( ۱۸ ساله دانش آموز) ۲- مهدی ایزدشناس (۱۶ ساله دانش آموز- پورمحمدی ، پدرمهدی (...)
٣٠ دی ١٣٥٧ آخرین سری از زندانیان سیاسی آزاد شدند
تا جائیکه به یاد دارم، روزی که ما خانواده ها تحصن را شروع کردیم، شنبه بود. آقای مهاجر شما دقیق تر می دانید، شروع تحصن چه روزی بود؟ شروع تحصن شنبه نبود، یکشنبه بود؛ (...)
باندهای سیاه حزب‌الله : شورای یاوری تهیدستان «شیت» (٣)
شروع فعالیت گروه شورای یاوری تهیدستان موسوم به «شیت» به چه زمانی برمی گردد؟ این گروه در سال ١٣٥٦ تشکیل شد و بنیانگذار آن سیدمحمد سعید جعفری بود. جعفری در سال ١٣٣١ (...)
باندهای سیاه حزب‌الله : شورای یاوری تهیدستان «شیت» (۲)
مجید دارابیگی، فعال سیاسی، قبل از انقلاب و نیز در سالهای اول بعد از انقلاب از نزدیک با حوادث کرمانشاه آشنائی داشت. در باره گروه «شیت» شما چه اطلاعاتی دارید؟ «شیت» (...)
غلامرضا جلال و روایت‌های غیرواقعی از زندان
برای من پرداختن به این امور سخت، دردسرساز و وقت‌گیر است. از سر بیکاری به آن نمی‌پردازم. گاه با احساس و عاطفه‌ام درگیر می‌شوم. دچار توهم نیستم که همه‌ی حقیقت نزد من (...)
به یاد قتل عام شدگان شهرم لنگرود
تقدیم به : دختران و پسران، همسران و برادران، خواهران و مادران، پدران وهمشهریانم بقول شاملوی بزرگ : برای آنان (...)
مجازات اعدام در آئینه آمار
نگاهی به مجازات اعدام و برخی آمارها بیش از دو سوم کشورهای دنیا، یعنی ١٣٧ کشور، تا تاریخ ٣١ ژوئیه ٢٠٠٨ مجازات اعدام را در عمل یا در قانون الغا کرده اند. ٩٢ کشور (...)
روز جهانی مبارزه برای لغواعدام : در جستجوی ریشه های کمیت بالای اعدام ها درایران
"من زندانی بهنام زارع هستم، سه سال است که درزندان عادل آباد شیراز محبوس ام. من قاتل هستم. من در سن 15 سالگی مرتکب قتل شدم. من از کردار خودم پشیمان، الآن هستم. شما (...)
دربارۀ کمیتۀ دفاع از حقوق زندانیان سیاسی (فروردین ١٣٥٧-دی١٣٥٧)
در اواخر اسفند ١٣٥٦ و نوروز ١٣٥٧ در زندان قصر، زندانیان سیاسی برای خواسته هاشان دست به اعتصاب غذا زدند. محمد اعظمی که یکی از نمایندگان اعتصابیون بود، در نشریه نقطه (...)
انسان، شکنجه، و ناهماهنگی مابین دو معرفت
شکنجه ”جامعۀ بين المللي پزشكي“ در نشست سال 1973 خود در توكيو شكنجه را اين گونه تعريف می کند: ”شكنجه اِعمال رنجي جسمي يا رواني‌ست كه توجيه‌ناپذير، به عمد، سيستماتيك (...)
حفظ میراث جمعی دانستن
دفاع از حق دانستن دفاعی فردی نیست. شاید اولین جلوه آن دفاع از حق فردی خود برای دانستن باشد. اما آنجا که امری "عمومی" طرح است، چون وقایع تاريخی در یک کشور که به (...)
مقدمه کتاب «دوزخ روی زمین»
فرا رسیدن سال ۱۳۸۷، یادآور پایان گرفتن سومین دهه‌ی حیات نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ نظامی که در طول سی سال، کارنامه‌ای مشحون از بی‌عدالتی، ظلم و تباهکاری در معرض (...)
باندهای سیاه حزب‌الله : مصاحبه با سه تن از شاهدان جنايات «قنات»
یکی از بازماندگان صحبت را شروع می کند: قبل از پرداختن به واقعه سال ١٣٦٠، که مورد سوال شماست، ابتدا توضیح کوتاهی دارم در باره موقعیت جغرافیائی و فرهنگی و شرایط زیستی (...)
باندهای سیاه حزب‌الله : گروه‌های " فشار و کشتار" سربازان "امام خمینی"
گروه های فشار و کشتار، شکل گرفته از اوباشان، اجامر، چماق داران، چاقوکشان و قمه کشان، به ویژه از دوران صفویه تا امروز از بازوان "مسلح" دربار (شاه و شیخ) و برخی از (...)
نه به مجازات اعدام، جهان تصميم مي گيريد
سازمان ملل متحد را فرا بخوانيم تا پيشنهاد تعليق قانوني بين المللي مجازات اعدام را تصويب کند. شصت و دومين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، متشکل از ١۹٢ کشور عضو در (...)
حادثه آتش سوزی زندان رشت
چهارشنبه سوری است رفقا! آخرین روزهای سال ١٣٦١ به پایان خود نزدیک می شد. سالی که در آن برای آزادی و برابری انسانها بهای سنگینی پرداخت کرده بودیم: صدها همبندی ما به (...)
"ساکن بند توابین"
********************* ضمن تشکر از این که در این مصاحبه شرکت کردی اگر موافقی با نوع دستگیری ات وهمین طور نوع حبس کشیدن وقرار گرفتن در موقعیت های زندان شروع (...)
تواب سازان
پدیده تواب وتوابیسم مهمترین بخش از حیات آمیب گونه وهستی انگلی نظام زندان اسلامی می باشد. هویت اسلامی واسلامیزه کردن جامعه در "همسان سازی"شریعت گونه کار به دستان (...)
علیه مجازات اعدام
«بنگرید، تامل کنید و بیندیشید! آیا گمان دارید درس عبرت است اعدام؟ چرا؟ به خاطر آنچه می آموزد؟ مگر چه می آموزید با این درس عبرت؟ این را که نباید کشت؟ نباید کشت را (...)
زندانيان سياسي در زندانهاي ايران در خطر هستند
در 6 سپتامبر 2006 مقامات مسئول جمهوری اسلامي مرگ ولي الله فيض مهدوي ٢٨ ساله را در زندان اعلام كردند. مرگ او بدنبال مرگ اكبر محمدي در 31 ماه جولاي 2006 كه در زندان (...)
ميزگرد در باره زندان نويسي و کتاب "نه زيستن و نه مرگ"- بخش آخر
محمد رضا معيني : دوستان ارجمند، دومين و آخرين بخش ميزگرد در باره ی کتاب "نه زيستن و نه مرگ" ايرج مصداقي را با اين يادآوری آغاز مي کنيم که در جلسه گذشته بحث بيشتر (...)
فراموشی و کتمان، آگاهی و وجدان
آيا مرا مى شناسى؟ روز اول و دوم سمينار سالانه‌ى زنان فمينيست ايرانى آلمان، به خوبى و خوشى مى‌گذرد. نزديك به ١٠٠ زن كه بيشترشان يا سياسى‌اند يا گذشته‌ى سياسى دارند، (...)
مى خواست انقلابى راه اندازد ميان تواب ها
ناصر مهاجر: شما از انگشت‌شمار زندانیان پیشین جمهوری اسلامی هستيد که سیبا (زینب) معمار نوبری از شما بازجويى كرده. مى خواستم از چند و چون اين بازجويى براى مان بگوييد. (...)
درآمدى بر مقولهء تواب وتواب سازى
١ در فرهنگ گرهارد واريگ زير كلمه ی روشنگرى كردن چنين آمده است: آموزش در باره ى ارتباط مسايل با همديگر. از بين بردن جهل وپيش داورى در مورد مسايل سياسي، مذهبى (...)
قربانی یا مجرم
شرکت یک" تواب" در سمینار زنان فعال ایرانی در آلمان، که تنی چند از آنان زندانیان سیاسی و لاجرم شکنجه شده در زندانهای جمهوری اسلامی بوده اند، بدون شک خمیر مایه لازم (...)
سمینار زنان در سال 2006... با تاخیر...
جریان از این قرار بود: روز جمعه روز ورود به سمینار، شنیدم که سیبا هم اینجاست. او زندانی سالهای ١٣٦٥ـ ١٣٦٠ بوده است.(به گفته ی خودش) در زندان قزل حصار کرج، در تابوت (...)
در حاشیه سمینار، تواب
روز شنبه عصر دومین روز سمینار وقتی که وارد سالن شدم صدای همهمه و شادی زنانی را در سالن بودند شنیدم. در همین حال سارا زندانی سیاسی سابق را دیدم که به طرفم آمد از (...)
پیشامدی در سمینار
به عنوان یکی از اعضای کمیته‌ی برگزارکننده‌ی سمینار چکیده‌ای از احساس و برداشت خودم را پیرامون این پیشامد بیان می‌کنم . امید که زندانیان مقاوم بدانند که این برداشت و (...)
پي آمدهاي شكنجه‌ي سياسي و مسئله‌ي واگشت‌پذيري : بحثي فراسوي بيماري در فرد
شكنجه سياسي جاي تأسف است كه در جهان امروز عرصه هاي متعددي موجودند كه در آنها افراد براي حفظ منافع خويش به اَعمالي غير انساني عليه همنوعان خود دست مي‌زنند. براي (...)
گزارشی از سمینار تشکل ها و زنان فعال ایرانی مقیم آلمان
سال های زیادی است که هرساله در آلمان سمیناری از طرف و با شرکت تشکل ها و زنان فعال ایرانی مقیم آلمان برگزار می شود. کمیته ای مسئولیت سازماندهی این سمینار سه روزه را (...)
چند تامل پيرامون پيشامد سمينار زنان در هانوفر
من از نقل ماجراهائي كه در واكنش به حضور توابي- زيبا- در اين سمينار پيش آمد‏‏‏، مي گذرم. گزارش دوستم ميهن روستا ‏بار مرا از اين نظر سبك كرده است. چرا حضور يك تواب در (...)
سپاس سپاس اعلیحضرتا
در اردببهشت سال پر ماجرای ۱۳۵۴، مُدّت ِ کوتاهی پس از شهادت بيژن جزنی و کاظم ذوالانوار و . . . ، روزی سرهنگ زمانی، رئيس زندان قصر با توپ و َتشر زندانيان سياسی را در (...)
در باره ضرورت لغو مجازات اعدام
مقدمه فرزین ایران فر: آیا هیچ گاه از مواجه شدن با اعداد به وحشت افتاده اید؟ آیا فشار سنگینی اعداد را بر خود احساس کرده اید؟ اعداد گاهی انتقال دهنده آمارند. اعداد، (...)
ميز گرد در باره ی روايت نويسي زندان و کتاب "نه زيستن نه مرگ" – بخش دوم
محمدرضا معيني : پیشنهاد مشخص من این است که در این چهل و پنح دقیقه باقی مانده، قبل از اینکه دوستان صحبت کنند، ایرج عزیز صحبت کند. چون فکر میکنم با این فرجه زمانیاى که (...)
ميز گرد در باره ی روايت نويسي زندان و کتاب "نه زيستن نه مرگ"
محمدرضا معینی با اين سوال شروع مي کنم. میگویند تاریخ را بدون شهادت و روایت نمیتوان ساخت و عموما این تاریخ تاریخ پیروزمندان است. بشکل عمومي به آن "روایت رسمی" (...)
برخيزيم و جهان را ايستاده بنگريم
بيداران با يک ماه تاخير منتشر شد. علت اين تاخير هم به دليل مشکلاتي بود که در سايت ميزباني رخ داد، که کاربران خود با کندی و دير باز شدن صفحات سايت متوجه آن شده اند و (...)
اسداله لاجوردي ، شكنجه گر وايديولوژي شكنجه وكشتار
شکنجه شده اي، كه به شکنجه گر تبديل شد لاجوردي کيست؟ يک بازاري که با دروغ و فريب بزرگ شده بود و به همين دليل هم به سادگي در خدمت ايدئولوژي اي قرار گرفت که به اين (...)
زندان و زنداني در ايران
علل زندان سازي در زمان رضا شاه مجموعه ي اسناد وزارت کشور [داخله] و نخست وزيري، موجود در سازمان اسناد ملي ايران، دال بر روند سريع زندان سازي در شهرهاي مختلفي چون (...)
اسناد مقاله ی زندان و زنداني در ايران
سند شماره ۱ وزارت داخله، اداره مرکزي. مورخه ی ٦ شهر صفرالمطفر ۱٣٣٦ راجع به نظامنامه ي را که اداره ي نظميه براي محبس تهيه و پيشنهاد کرده بود در کميسيون منعقده مطرح (...)
گفتگو در باره ی شکنجه با منيره برادران و ناصر مهاجر
گفتگو در باره ی شکنجه با منيره برادران و ناصر مهاجر گوانتانما، ابوغريب، بگرام ، زندانهای مخفي در افغانستان و ديگر نقاط جهان، شکنجه و دفاع علني از (...)
در بند اوین
بند ۲ اتاق دو بالا؛ امکانات محدود؛ بازجویی؛ نشان دادن آدرس؛ چاپخانه ی مخفی؛ عذاب وجدان؛ سرگرمی های زندان؛ رفتار پاسداران و... دلم دهکده مه گرفتهایست ایستاده بر (...)
درک واقعی از اوین
طبقه دوم دادستانی؛ قصابخانه ی اوین؛ "عملیات آخر"؛ دیدار با دوستان و... ... تو قلبت را بشوی در بی غشیٍ جام بلور یک باران، تا بدانی چگونه (...)
گناه انسان بودن
تصویری میخکوب شده بر طاقچه ای روی دیوار دلی ... از 19 سالگی ... دست هایتان را باز کنید، تصویر را بگیرید و آن را خوب به چشمانتان نزدیک کنید... جزئیاتش گناه «انسان (...)
خیره بر رنج دیگران
عرقریزان روح بی پایان است. بلند می شوم و عرق پیشانی ام را پاک می کنم. مثل سگ عرق از چهاربند بدنم سرازیر است. بر صفحه ی رایانه ام چه می گذرد؟ بریده ی ویدیویی بسیار (...)
زندان و تاثیر آن بر رشد کودکان
دوستان ! امروز درخدمت تان هستم با گفتاری پیرامون یک پژوهش جاری در باره ی کودکان زندانی در ایران ، طرح برخی از زوایای این تحقیق ، ونتایج احتمالی ی آن. موضوع تحقیق، (...)
روايت زندان، صداي زنان
روايت زندان، صداي زنان منيره برادران وقتي در زندان با شهرنوش پارسي پور ملاقات مي کند و مي شنود او نويسنده است. از اين فکر که روزي شهرنوش داستان او و هم بندهاي شان (...)
اخلاق و خشونت
به نقل از خشونت، حقوق بشر، جامعه مدني در اين مقاله از شکنجه و آدم کشي و جهان بيني خشونت زا سخن مي رود. موضوع کانوني آن خشونتي است که خود را به عنوان استثنا معرفي (...)
ساختار شکني دستگاه شکنجه با شکنجه شدگان
* کارشما معالجه ی قربانيان شکنجه است، آيا فکر مي کنيد برای مداوای شکنجه، بررسي کارکرد دستگاه سرکوبي که اين قربانيان را به وجود آورده ضرورت دارد؟ نمي توان به درمان (...)
"ناپدید" کردن روش جدیدی در سرکوب
با تغییر و تحول در سیاست‌های عمومی هر حکومت، روش و ابزار سرکوب نیز به مثابه بخشی از این سیاست‌ها تغییر می‌کنند. بکارگیری هر روش سرکوب بستگی زیادی به شرایط ملی و بین (...)
گناه و توبه در زندان هاي جمهوري اسلامي ايران
فصل دوم کتاب روانشناسي شکنجه منيره برادران انتشارات باران ١- گناه در اسلام و مفهوم سياسي در اسلام گناه نقش مهمي در وابستگي انسان به خدا، امامان و حاکمان ديني (...)
سياستِ بي رحمي
به نقل از نقطه شماره 6 ويژه نامه شکنجه و زندان اگر نيک بنگريم مي بينيم که ما به مثابه ي افراد در برابر دولت ناتوانيم، در برابر قدرت بهم پيوسته ي ارتش ها و دولت ها؛ (...)
جمهوری اسلامي همه ی دنيا را به مسخره گرفته است
بيل گراهام حق دارد که خشمگين باشد، رژيم جمهوری اسلامي همه ی دنيا را به مسخره گرفته است. ازخانواده ی کاظمي و دولت کانادا تا همه ی کساني که مي خواهند بدانند: که بطور (...)
خوب نگاه كنيد، راستكي است
ما را دسته جمعي به راه انداختند و وارد حياط اوين كردند. من اين امتياز را داشتم كه دست كم مي توانستم از لاي درزهاي چشم بند دور و بر خودم را ببينم. اما من هم مثل بقيه (...)
پيشينه ي زندان جمهوري اسلامي
به نقل از کتاب زندان جلد اول( نشر نقطه 1377) سرسخن "نظام زندان هر حکومتي به فشرده ترين و برهنه ترين شکل، درون مايه آن حکومت را باز مي تاباند، و ويژه گي هايش را. (...)
دادگاه هاي اسلامي
به نقل از کتاب خاطرات يک زنداني از زندانهای جمهوری اسلامي در جمهوري اسلامي از آغاز رسم بر اين بوده است که هنگام دستگيري افراد مظنون به آنها چيزي گفته نمي شود. متهم (...)
تجاوز يک اتفاق ساده بود؟
به نقل ازگفتگو های زندان شماره 4 سال شصت، سال وحشت، سال سرکوب، سال زنده به گور شدن نهال آزادی، سال پنهان کردن عشق در پستوخانه، کتاب های سوخته، خانه گردی، تعقيب (...)
RSS بازداشت، زندان، شکنجه و اعدام
© بیداران 2022 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS