برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
جایگاه زنان در پرونده کشتار تابستان ۶۷- منیره برادران
دادگاه حمید نوری، یک فرصت تاریخی فراهم آورده تا از زبان بازماندگان کشتار ۶۷ بیشتر با این فاجعه آشنا شویم. شهادت‌های این دادگاه نه نخستین است در نوع خود و قطعا نه (...)
مرگ شکنجه‌گر زندان قزل‌حصار − نمای او در "حقیقت‌ ساده"- منیره برادران
حاج داوود رحمانی مرد. در آگهی مرگ، عکس پیرمردی است معمولی که به «مظهر حسن خلق و مهربانی» هم مزین شده. صِرف خبر مرگ مردی که آسیب‌هایی جدی به من و هزاران زندانی دیگر و (...)
پنج درنگ از ملاقات در اوین
درنگ نخست نخستین‌بار اوین را در اواخر سال ۱۳۵۵دیدم، با مادرم به ملاقات بهروز برادرم رفته بودیم. گویا پس از بازداشت چند تن از فعالان سیاسی در خرم آباد، او را برای (...)
شورای تشخیص تواب!
اخیرا پس از انتشار کتابی خاطرات یکی از توابین دهه ۶۰ و باز شدن پرونده سیاه همسرش و نیز درگذشت شاعری با نام ملکشاه یا ج. آبیدر و بدنبال آن افشای گذشته و عملکرد ایشان (...)
مادران ِ تیان آن من
آن‌ها صد و بیست و هشت زن هستند که حال دیگر کلا‌ن سال شده‌اند. برای روشن شدن حقیقت تاریخی و اعاده حیثیت در باره عزیزانشان مبارزه می‌کنند که در کشتار میدان تیان آن من (...)
خانم فاطمه صادقی، شما هم مسئول هستید!
خانم فاطمه صادقی، تاسف می‌خورم بر شما که ننگ دفاع از صادق خلخالی را پذیرفته‌اید. چه کسی این جرات را داشت که به توجیه و دفاع از خلخالی که در کنار اسدالله لاجوردی به (...)
معرفی و نقد کتاب : «مبارزین سابق، جنسیت و صلح در ایرلند شمالی: زنان، تظاهرات سیاسی و تجربه زندان»
مقدمه‌ای بر این نقد کتاب در سال ٢٠١٤، شبکه میانجی‌گران فرامرزی برای اولین بار انستیتو "زنان، صلح و میانجی‌گری" را با انتخاب ٢٥ نفر از زنانی که در جنبش زنان در (...)
ارتداد
انتشار نوار شنیداری نشست آیت الله منتظری با هیئت مرگ، مسئولین و دست‌اندرکاران آن جنایت را وادار به موضع گیری کرده و تا حدی باعث شکستن فضای سکوت شده است. در این (...)
کارزار جلوگیری از تخریب زندان اوین!
به ابتکار همکاران سایت بیداران، نامه‌ای به خانم ایرینا بوکووا، مدیر سازمان یونسکو، تهیه شده و تا کنون بیش‌از ٣٠٠ نفراز زندانیان سیاسی پنچ دهه زندان اوین؛ خانواده‌های (...)
دادخواست از مدیر کل یونسکو برای جلوگیری از تخریب زندان اوین
حضور محترم خانم ایرینا بوکووا جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد که زندان مشهور اوین را ویران کند و تفریحگاهی بر جای آن بنا کند. هیچ فرد مدافع حقوق انسانی با این کار (...)
از «پارک تفریحی» گشتاپو تا «پارک عمومی» اوین
در اردیبهشت ماه سال جاری گزارشی پیرامون «تبدیل زندان اوین به پارک عمومی‌»، توسط خبرگزاری‌های رسمی ‌جمهوری اسلامی ‌انتشار یافت. همزمان با انتشار این گزارش، محمدباقر (...)
"گولاگ" در وایمار
از وقتی دست اندکار نمایشگاه "امید نام من است" شده‌ام، توجهم به کارهائی از این دست بیشتر شده است. چگونه می توان خاطره‌ها و یادگارهای شخصی را به حوزه عمومی برد و این (...)
اعتراض به سکوت گزارش احمد شهید در باره‌ی اعدام‌های جمعی و غیر قضایی، دهه شصت در ایران
جناب آقای احمد شهید گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران گزارش تازه شما را در باره‌ی نقض حقوق بشر در ایران را خواندیم. می ‌دانیم که در شرایط (...)
امید نام من است : یادگارهای زندان و فرار – ایران٬ دهه شصت
با خشنودی بسیار گشایش نمایشگاه امید نام من است را در تاریخ شنبه بیستم اسفندماه به آگاهی می رسانیم٬ که در طرح ریزی و اجرای آن سهیم بوده ایم. تحقق این نمایشگاه مدیون (...)
مادر جزنی از جمله مادرانی بود که تمام زندگی اش سرشار از مقاومت در برابر استبداد بود
"من در كجاي جهان ايستاده ام با باري از فريادهاي خفته و خونين اي سرزمين من من در كجاي جهان ايستاده ام"، "شعر از خسرو گلسرخی" در هنگام پیری با او آشنا شدم و گاهی (...)
در کشمکش نیزه و چشم
در اغاز اجازه می‌خواهم همدردی خود و سازمان گزارش‌گران بدون مرز را با خانواده‌ی اعرابی و فهیمی و دوستان انجمن رهآورد اعلام کنم. من و ما نیز در سوگ جوانان ایران (...)
" آری، او یک توتسی‏ست"
شرکت در دادگاهی علیه روابوکومبه شهردار سابق شهر وانسفوره پاول در فرانکفورت زندگی می کند. او روآندایی است و در ۱۹۷۴ برای تحصیل به آلمان آمد و در رشته‏ی روانشناسی (...)
مادر بهکیش تولدت مبارک!
به صبورترین مادر میهن: اشک های چروکیده مادر می چکد بر زخم های سرزمین ام طاقت جوانه می زند روز 6 اسفند برایم یک روز بیاد ماندنی بود. شاید از آن روزهای که در طول (...)
موج زندانی و اوج تنهایی!
با کشورم چه رفته است؟ پرسشی‌ست که شاعر تیرباران شده سعید سلطان‌پور در شعر بلندی در باره زندان با ما میان می‌گذارد. این شعر سعید سلطان‌پور گاه با واژه‌هایی (...)
این کارهای کوچک هستند که وقتی رویهم جمع شوند، به کارهای بزرگ تبدیل می شوند
چند هفته پیش از یک دوست آلمانی که منزلش در حوالی کنسولگری جمهوری اسلامی در فرانکفورت است، شنیدم که دو خانم ایرانی هر روز در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران در مقابل (...)
آقای منتظری و مبانی حقوق بشر در ایران
در روزهای پس از فوت آقای منتظری، با برخی از دوستان صحبت و پیشنهاد کردم که خوب است که متنی را در مورد فوت ایشان بنویسیم. متنی را نوشتم و برای دوستان ارسال کردم و (...)
نام نیک آیت الله منتظری در تاریخ
نام ایشان به نیکی در تاریخ ایران ماندگار خواهد ماند. آیندگان که برگ سیاه کشتار زندانیان سیاسی در سال ١٣٦٧ را ورق زنند، خواهند خواند: آنکس که یک تنه در برابر فرمان (...)
در سوگ آیت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانیان سیاسی در ایران
در سوگ آیت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانیان سیاسی در ایران نام آیت‌الله منتظری نه تنها برای حضور بی‌بدیل‌شان در مرجعیت شیعه، نه تنها برای یک عمر ایستادگی در (...)
گزارشی از تظاهرات روز جمعه ٢٦ تیر ١٣٨٨
ساعت حدود ١١ است كه به ميدان انقلاب ميرسم. نيروي انتظامي توي پياده رو ها وول مي خورند و به قطار ايستاده اند به درجه هايشان نگاه مي كنم از گروهبان تا سرهنگ همه جوره (...)
مادران تیانمن فراموشی را برنمی تابند!
میدان صلح آسمانی، بزرگترین میدان در جهان در قلب پکن پایتخت چین قرار دارد. در این مکان بناهای یادبود انقلاب چین، مقبره مائو و ساختمان کنگره و در نزدیکی آن شهر ممنوعه (...)
جنایات نازی، گذشته ای که هنوز زنده است
جان (ایوان) دمیانیوک، پس از آنکه شهروندی اش توسط مقامات آمریکائی لغو شد، به درخواست دادگاه شهر مونیخ روز ١٢ مه به آلمان فرستاده شد تا در این کشور محاکمه شود. او متهم (...)
روشنفکران دینی و سال‌های کشتار (بخش پایانی)
برخلاف نظر مدافعان" دفاع از خود حکومت جوان"، واقعيت اين است که در به وجود آمدن جو تشنج و خشونت مسئله‌ی اصلي نه فقط آغازگری خشونت که منشا آن است. این منشا با هر (...)
دادخواهی قتل عام در رواندا
ماه گذشته دادگاه کیفری بین المللی آروشا، واقع در تانزانیا، تئونسته باگاسورا، رئیس سابق حکومت نظامی رواندا را مقصر شناخته و به بالاترین مجازات، یعنی حبس ابد محکوم (...)
در اهمیت منشور جهانی حقوق بشر
(سخنم را با یاد محمدجعفر پوینده آغاز می کنم که ده سال پیش، به مناسبت پنجاهمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر، ترجمه کتاب ارزشمندی را در باب حقوق بشر به ما عرضه کرد. (...)
حقوق بشر در پيش از انقلاب
در سالهاي آغازين تدوين اعلاميه جهاني حقوق بشر، کشور ما در وضعيت ويژه ای بسر مي برد، پايان جنگ دوم جهانگير (١٩٤٥-١٣٢٤)پايان يک دوره ديکتاتوری و آغاز آزادی های نسبي و (...)
روشنفکران دینی و سال های کشتار بخش اول
جنايت حقيقت و حق دانستن يکي از گره گاه‌های اصلي مباحث مربوط به استقرار دمکراسي در ايران روشن شدن چرايي و چگونگي مسئوليت حاکميت جمهوری اسلامي و يا مخالفان آن در (...)
درخت یادمان، مصاحبه ای با خانم پری، ساکن دالاس
خانم پری، شما برای زنده نگه داشتن خاطره اعدام شدگان تابستان ٦٧، در شهر دالاس دست به ابتکار ویژه ای زده اید، می توانید در این مورد به ما توضیح دهید؟ پری: یک بار در (...)
آلمان چگونه جنایت هلوکاست را در حافظه خود زنده نگاه میدارد :
گزارشي از بازداشتگاه مرگ بوخون والد
در تابستان ٢٠٠٦ در برلین بودیم. میخواستم به یکی از دوستانم تلفن بزنم. با نیما رفتیم که تلفن عمومی پیدا کنیم. به میدان وسیعی رسیدیم که پر بود از مکعبهای بتونی که در (...)
سمینار بررسی موانع رعایت و ترویج حقوق بشر در ایران
در چهار دهۀ گذشته، ایرانیان معترض به استبداد حاکم بر کشور، در افشای نفی و نقض حقوق بشر فعال بوده ودر جلب توجه جهانیان به ماهیت ضد دموکراتیک عناصر ومنافع مسلط بر (...)
احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷
حسینعلی نیری رئیس حکام شرع اوین در مرداد ۶۷ طی حکمی از سوی خمینی به ریاست هیئت ‌قتل عام زندانیان سیاسی منصوب شد. در حکم مزبور که به گفته‌ی آیت‌الله منتظری در ۶ مرداد (...)
حافظه ی ممنوعه
از سال ١۹٧٥ تا ١۹۹٠جنگ داخلي در لبنان ، ١٥٠ هزار کشته و ٣٥٠ هزار نفر زخمي بر جای نهاد. حاصل اين جنگ بدون پيروزمند و بازنده، فقط آن بود که رهبران گروه های مختلف شبه (...)
چه کساني از بحث در باره "سکوت" نگرانند؟
مقاله آقای فرج سرکوهي با عنوان "سکوت روشنفکران داخل کشور در برابر کشتار۶۷" واکنش های بسياری را دامن زد. اما به بحث جدی پيرامون مسئله اصلي طرح شده در مقاله يعني سکوت (...)
متن سخنرانی میهن روستا در برنامه بزرگداشت جان باختگان ٦٧ در مراسم يادمان فرانکفورت
مثل هرسال اینجا و آنجا دور هم گرد می آئیم تا یاد زندانیانی را که با فتوای خمینی قربانی یک قتل عام گردیدند گرامی بداریم. فاجعه زندان و زندانی ، شکنجه و اعدام اما در (...)
مصاحبه پوملا گوبودو- مادیکیزلا با مجله اشپيگل ،، ترس از بوی خون ،،
توضیح : آسیبهای روحی سخت و بخشش موضوعاتی هستند که خانم پوملا گوبودو- مادیکیزلا(١ ) 51 ساله استاد روانشناسی در دانشگاه کیپ تاون آفریفای جنوبی سال ها با آن ها دمخور (...)
سرکوب اعتصاب و تشکل مستقل کارگران، نقض خشن حقوق بشر است!
بیش از ١٣٠٠ نفر از کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه به خاطر خواست برخورداری از حقوق اولیه خود یعنی داشتن سندیکای مستقل و حق اعتصاب به زندان افتاده اند و (...)
کاريکاتور سيزدهم
ازعکس هايي که در اين مدت آذين صفحات مطبوعات جهان بودند، يکي عکس "ملای ايراني" است که از ميله های حافظ در آهني يکي از سفارت های به آتش کشيده شده در تهران، بالا مي (...)
مجمع حقوق بشر پانزده سال تلاش سرافرازانه
مجمع حقوق بشر در 17 جولای سال 1986 بوسیله 98 تن از مدافعین حقوق بشر تاسیس شد. اعضای موسس هدف مجمع را در اساسنامه آن چنین بیان میکنند:هدف بلا واسطه و بنیادی انجمن (...)
آينه هامان را برای نماياندن تصوير کامل حقيقت به هم بچسبانيم
خانم ها و آقايان سالهاست که ميهن ما "دشت شقايق" است و زمين و آسمان اش "گلرنگ و گلگون"، ما چشم به راه طلوع خورشيدی که از اين شب سرد سر بر آرد. با ياد و برای يادمان (...)
انتقام نه، عدالت آري
٢٠ شهريور ٢٠٠٥ سيمون ويزنتال در سن ٩٧ سالگي زندگي را وداع گفت. بازي سرنوشت بود يا دست قضا، كه او از اردوگاه هاي مرگ رژيم نازي جان بدر برد، عمري طولاني را پشت سر (...)
مادرانی که ناپدید نخواهند شد
نه آینده ای وجود دارد و نه حالی ، تنها گذشته مکررا و بی پایان خودرا همچنان تکرار میکند. (...)
گزارشاتی درباره دو نمونه کم نظیر از کمیسیون های حقیقت
آفریقای جنوبی: اولین کمیسیون تحقیق کنگره ملی آفریقا نمونه ای جالب میان انبوهی از نمونه های کمیته های حقیقت، کنگره ملی آفریقا تنها موردی است که یک گروه مقاومت (...)
كشتار سال ٦٧ جنايت عليه بشريت
جمهوري اسلامي گمان كرده بود مي تواند حقيقت را در گورستانهاي بي نام و نشان دفن كند. بر اين گمان پليد، مادران و همسران و خانواده هاي آرميدگان در آن گورستانها خط بطلان (...)
رابطه گناه و مجازات در اسلام و حكومت اسلامى ايران
گناه وزن مهمى در شكل گيرى و تداوم اديان دارد. در جستجوى ريشه هاى مذهب به ناتوانى بشر در مقابله با نيروهاى طبيعت انگشت گذاشته اند. فرويد آن را حاصل ترس بشر مىداند. (...)
به ياد آر .... کسري اکبري کردستاني
کسری اکبري کردستاني در سال ١٣٢٤، در يک خانواده فرهنگي در شهر کرمانشاه چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و سه سال اول دبيرستان را در شهر زادگاه خود و سال هاي پاياني (...)
شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر و "مسئله ی" ايران
شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر و "مسئله ی" ايران جمعه ٢٣ آوريل نشست ساليانه ي کميسيون حقوق بشر به کار خود پايان داد. شصتمين نشست کميسيون حقوق بشر از ١٩ ژانويه با (...)
به ياد آر .... منوچهر سرحدی
"برای گرفتن ساک منوجهر به کميته خيابان زنجان مراجعه کنيد". چند ماه پس از قطع ملاقات ها، خبر سنگين و مهيب اعدام منوچهر ، بر روی تکه کاغذی به حانواده داده شد. اما (...)
حقوق بشر"نه يک کلمه کمتر و نه يک کلمه بيشتر"
حقوق بشر "آمريکايي- صهيونيستي"! از همان فرداي انقلاب، که اعدام هاي دسته جمعي در پشت بام محل اقامت آيت اله خميني آغاز شدند ،سازمان هاي جهاني مدافع حقوق بشر در اعتراض (...)
پيروزی لائيسيته بر مرگ
بازخواني وصيت نامه های تيرباران شدگان در زندان های جمهوری اسلامي به نقل از کتاب زندان جلد دوم بي گمان عنوان اين مقاله مي تواند برانگيزنده ی پرسش های اعتراض آميزی (...)
" اي خوس " حافظان حافظه
آنها حافظان حافظه هستند. "اي خوس" *.I.J.O.S ، "بچه ها" نام انجمن فرزندان تبعيديان و پناهندگان و "ناپديد"شدگان است، در آرژانتين بعد از دوره ي سرکوب، به تعقيب شکنجه (...)
قرباني انساني ست که ...........
قرباني انساني ست که ........... قرباني در فرهنگ لغت به معناي "کشتن جانداري درراه خدايان، فداکردن به منظوري مذهبي و خداپسندانه" آمده است. اما وقتي از قربانيان (...)
مرعوب كردن انسانها يكي از مهمترين وجوه نقض حقوق انساني در جامعه ما بوده است
امسال (سال هزار و سیصد و هشتاد) شانزدهمين سالگرد اعدام برادرم محسن1 مصادف شده است با فوت پدرم2 كه سي و اندي روز پيش ما را تنها گذاشت. همچنين دو سال قبل مرگ ناباورانه (...)
گفتگو با کارمن کاستیو، روزنامه نگار، فیلم ساز و روشنفکر شیلیایی- فرانسوی
کارمن کاستیو کیست؟ کارمن: من دوست دارم بگویم امروز شهروند جهان هستم، جهانی را که دوست دارم و به من مربوط می شود. در پاریس زندگی می کنم، در مباحث و فعالیت های جنبش (...)
RSS حافظه، تاريخ، فراموشي
© بیداران 2022 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS