برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
مادر گلی آبکناری، یکی دیگر از مادران خاوران، از میان ما رفت!
خبر را منصوره بهکیش اعلام کرد: "با تأسف و اندوه فراوان، امروز دوم تیرماه ۱۳۹۷، خانم دلبر گلی آبکناری(مادر آبکناری) از مادران و خانواده‌های خاوران، پس از گذراندن (...)
خانم فاطمه صادقی، شما هم مسئول هستید!
خانم فاطمه صادقی، تاسف می‌خورم بر شما که ننگ دفاع از صادق خلخالی را پذیرفته‌اید. چه کسی این جرات را داشت که به توجیه و دفاع از خلخالی که در کنار اسدالله لاجوردی به (...)
معرفی و نقد کتاب : «مبارزین سابق، جنسیت و صلح در ایرلند شمالی: زنان، تظاهرات سیاسی و تجربه زندان»
مقدمه‌ای بر این نقد کتاب در سال ٢٠١٤، شبکه میانجی‌گران فرامرزی برای اولین بار انستیتو "زنان، صلح و میانجی‌گری" را با انتخاب ٢٥ نفر از زنانی که در جنبش زنان در (...)
از «پارک تفریحی» گشتاپو تا «پارک عمومی» اوین
در اردیبهشت ماه سال جاری گزارشی پیرامون «تبدیل زندان اوین به پارک عمومی‌»، توسط خبرگزاری‌های رسمی ‌جمهوری اسلامی ‌انتشار یافت. همزمان با انتشار این گزارش، محمدباقر (...)
"گولاگ" در وایمار
از وقتی دست اندکار نمایشگاه "امید نام من است" شده‌ام، توجهم به کارهائی از این دست بیشتر شده است. چگونه می توان خاطره‌ها و یادگارهای شخصی را به حوزه عمومی برد و این (...)
اعتراض به سکوت گزارش احمد شهید در باره‌ی اعدام‌های جمعی و غیر قضایی، دهه شصت در ایران
جناب آقای احمد شهید گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران گزارش تازه شما را در باره‌ی نقض حقوق بشر در ایران را خواندیم. می ‌دانیم که در شرایط (...)
امید نام من است : یادگارهای زندان و فرار – ایران٬ دهه شصت
با خشنودی بسیار گشایش نمایشگاه امید نام من است را در تاریخ شنبه بیستم اسفندماه به آگاهی می رسانیم٬ که در طرح ریزی و اجرای آن سهیم بوده ایم. تحقق این نمایشگاه مدیون (...)
مادر جزنی از جمله مادرانی بود که تمام زندگی اش سرشار از مقاومت در برابر استبداد بود
"من در كجاي جهان ايستاده ام با باري از فريادهاي خفته و خونين اي سرزمين من من در كجاي جهان ايستاده ام"، "شعر از خسرو گلسرخی" در هنگام پیری با او آشنا شدم و گاهی (...)
مادر اسحاقی، یکی از مادران استواری بود که ما را ترک کرد
" بسیار گل که از کف من برده است باد اما من غمین گلهای یاد کس را پرپر نمی کنم من مرگ هیچ عزیزی را باور نمی کنم می ریزد عاقبت یک روز برگ من یک روز چشم من هم در (...)
" آری، او یک توتسی‏ست"
شرکت در دادگاهی علیه روابوکومبه شهردار سابق شهر وانسفوره پاول در فرانکفورت زندگی می کند. او روآندایی است و در ۱۹۷۴ برای تحصیل به آلمان آمد و در رشته‏ی روانشناسی (...)
مادر بهکیش تولدت مبارک!
به صبورترین مادر میهن: اشک های چروکیده مادر می چکد بر زخم های سرزمین ام طاقت جوانه می زند روز 6 اسفند برایم یک روز بیاد ماندنی بود. شاید از آن روزهای که در طول (...)
آقای منتظری و مبانی حقوق بشر در ایران
در روزهای پس از فوت آقای منتظری، با برخی از دوستان صحبت و پیشنهاد کردم که خوب است که متنی را در مورد فوت ایشان بنویسیم. متنی را نوشتم و برای دوستان ارسال کردم و (...)
نام نیک آیت الله منتظری در تاریخ
نام ایشان به نیکی در تاریخ ایران ماندگار خواهد ماند. آیندگان که برگ سیاه کشتار زندانیان سیاسی در سال ١٣٦٧ را ورق زنند، خواهند خواند: آنکس که یک تنه در برابر فرمان (...)
در سوگ آیت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانیان سیاسی در ایران
در سوگ آیت‌الله منتظری شاهد بزرگ کشتار زندانیان سیاسی در ایران نام آیت‌الله منتظری نه تنها برای حضور بی‌بدیل‌شان در مرجعیت شیعه، نه تنها برای یک عمر ایستادگی در (...)
مادران تیانمن فراموشی را برنمی تابند!
میدان صلح آسمانی، بزرگترین میدان در جهان در قلب پکن پایتخت چین قرار دارد. در این مکان بناهای یادبود انقلاب چین، مقبره مائو و ساختمان کنگره و در نزدیکی آن شهر ممنوعه (...)
جنایات نازی، گذشته ای که هنوز زنده است
جان (ایوان) دمیانیوک، پس از آنکه شهروندی اش توسط مقامات آمریکائی لغو شد، به درخواست دادگاه شهر مونیخ روز ١٢ مه به آلمان فرستاده شد تا در این کشور محاکمه شود. او متهم (...)
روشنفکران دینی و سال‌های کشتار (بخش پایانی)
برخلاف نظر مدافعان" دفاع از خود حکومت جوان"، واقعيت اين است که در به وجود آمدن جو تشنج و خشونت مسئله‌ی اصلي نه فقط آغازگری خشونت که منشا آن است. این منشا با هر (...)
دادخواهی قتل عام در رواندا
ماه گذشته دادگاه کیفری بین المللی آروشا، واقع در تانزانیا، تئونسته باگاسورا، رئیس سابق حکومت نظامی رواندا را مقصر شناخته و به بالاترین مجازات، یعنی حبس ابد محکوم (...)
روشنفکران دینی و سال های کشتار بخش اول
جنايت حقيقت و حق دانستن يکي از گره گاه‌های اصلي مباحث مربوط به استقرار دمکراسي در ايران روشن شدن چرايي و چگونگي مسئوليت حاکميت جمهوری اسلامي و يا مخالفان آن در (...)
درخت یادمان، مصاحبه ای با خانم پری، ساکن دالاس
خانم پری، شما برای زنده نگه داشتن خاطره اعدام شدگان تابستان ٦٧، در شهر دالاس دست به ابتکار ویژه ای زده اید، می توانید در این مورد به ما توضیح دهید؟ پری: یک بار در (...)
آلمان چگونه جنایت هلوکاست را در حافظه خود زنده نگاه میدارد :
گزارشي از بازداشتگاه مرگ بوخون والد
در تابستان ٢٠٠٦ در برلین بودیم. میخواستم به یکی از دوستانم تلفن بزنم. با نیما رفتیم که تلفن عمومی پیدا کنیم. به میدان وسیعی رسیدیم که پر بود از مکعبهای بتونی که در (...)
احکام خمینی و خامنه‌ای به حسینعلی نیری رئیس هیئت قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷
حسینعلی نیری رئیس حکام شرع اوین در مرداد ۶۷ طی حکمی از سوی خمینی به ریاست هیئت ‌قتل عام زندانیان سیاسی منصوب شد. در حکم مزبور که به گفته‌ی آیت‌الله منتظری در ۶ مرداد (...)
حافظه ی ممنوعه
از سال ١۹٧٥ تا ١۹۹٠جنگ داخلي در لبنان ، ١٥٠ هزار کشته و ٣٥٠ هزار نفر زخمي بر جای نهاد. حاصل اين جنگ بدون پيروزمند و بازنده، فقط آن بود که رهبران گروه های مختلف شبه (...)
چه کساني از بحث در باره "سکوت" نگرانند؟
مقاله آقای فرج سرکوهي با عنوان "سکوت روشنفکران داخل کشور در برابر کشتار۶۷" واکنش های بسياری را دامن زد. اما به بحث جدی پيرامون مسئله اصلي طرح شده در مقاله يعني سکوت (...)
متن سخنرانی میهن روستا در برنامه بزرگداشت جان باختگان ٦٧ در مراسم يادمان فرانکفورت
مثل هرسال اینجا و آنجا دور هم گرد می آئیم تا یاد زندانیانی را که با فتوای خمینی قربانی یک قتل عام گردیدند گرامی بداریم. فاجعه زندان و زندانی ، شکنجه و اعدام اما در (...)
مصاحبه پوملا گوبودو- مادیکیزلا با مجله اشپيگل ،، ترس از بوی خون ،،
توضیح : آسیبهای روحی سخت و بخشش موضوعاتی هستند که خانم پوملا گوبودو- مادیکیزلا(١ ) 51 ساله استاد روانشناسی در دانشگاه کیپ تاون آفریفای جنوبی سال ها با آن ها دمخور (...)
انتقام نه، عدالت آري
٢٠ شهريور ٢٠٠٥ سيمون ويزنتال در سن ٩٧ سالگي زندگي را وداع گفت. بازي سرنوشت بود يا دست قضا، كه او از اردوگاه هاي مرگ رژيم نازي جان بدر برد، عمري طولاني را پشت سر (...)
گزارشاتی درباره دو نمونه کم نظیر از کمیسیون های حقیقت
آفریقای جنوبی: اولین کمیسیون تحقیق کنگره ملی آفریقا نمونه ای جالب میان انبوهی از نمونه های کمیته های حقیقت، کنگره ملی آفریقا تنها موردی است که یک گروه مقاومت (...)
كشتار سال ٦٧ جنايت عليه بشريت
جمهوري اسلامي گمان كرده بود مي تواند حقيقت را در گورستانهاي بي نام و نشان دفن كند. بر اين گمان پليد، مادران و همسران و خانواده هاي آرميدگان در آن گورستانها خط بطلان (...)
به ياد آر .... کسري اکبري کردستاني
کسری اکبري کردستاني در سال ١٣٢٤، در يک خانواده فرهنگي در شهر کرمانشاه چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و سه سال اول دبيرستان را در شهر زادگاه خود و سال هاي پاياني (...)
به ياد آر .... منوچهر سرحدی
"برای گرفتن ساک منوجهر به کميته خيابان زنجان مراجعه کنيد". چند ماه پس از قطع ملاقات ها، خبر سنگين و مهيب اعدام منوچهر ، بر روی تکه کاغذی به حانواده داده شد. اما (...)
پيروزی لائيسيته بر مرگ
بازخواني وصيت نامه های تيرباران شدگان در زندان های جمهوری اسلامي به نقل از کتاب زندان جلد دوم بي گمان عنوان اين مقاله مي تواند برانگيزنده ی پرسش های اعتراض آميزی (...)
RSS حافظه، تاريخ، فراموشي
© بیداران 2019 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS