برای دادخواهی، حقیقت و عدالت

| بازگشت به صفحه نخست
بیداران
نقش مادران و جوانان در شکستن سکوت خاوران
پیش ازاین در یادداشت‌هایی که اینجا و آنجا منتشر شده است تا حد امکان و تا حد ربط به موضوع، اشاراتی به آن سالهای سیاه و به آن تابستان پاییززده کرده‌ام. اما نوار صدای آن (...)
پنجم شهریور ۱۳۹۵ در خاوران
حدود هشت صبح با چند سواری دیگر از خانواده‌ها، هم‌زمان به خاوران رسیدیم، خیابان لپه زنک آرام بود و جلوی در پشتی سمت بهایی‌ها نیز ماموری دیده نمی‌شد و کارگری از (...)
خاوران و بحران پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری حکومت
از آن تابستان شوم که ارتباط عزیزان‌مان را با ما خانواده‌ها قطع کردند و زندانیان سیاسی ایستاده بر عقاید را با شقاوت بسیار، گروه گروه بی‌خبر کشتند و در کانتینرها (...)
پیام تسلیت همکاران بیداران : در اندوه مرگ پروانه میلانی
با اندوه فراوان خبر درگذشت خانم پروانه میلانی، از یاران و همراهان مادران و خانواده‌های خاوران را شنیدیم. پروانه میلانی بیش از سی سال برای کشف حقیقت و تحقق عدالت تلاش (...)
پروانه میلانی، عزیز بانوئی از خاوران، درگذشت!
هنوز فرصت نیافته بودیم در شروع سال نو میلادی برای همدیگر سلامتی و شادی آرزو کنیم، که خبر ویرانگر بر سرمان آوار شد: پروانه میلانی درگذشت. برگ برگ دفتر زندگی اش و (...)
مقاومت مادران و خانواده‌های خاوران، حکومت را به عقب نشینی وادار کرد!
پس از نزدیک به هفت سال، امروز توانستیم با خیالی راحت تر در مراسم یادبود زندانیان سیاسی اعدام شده در تابستان ٦٧، در خاوران گرد هم آییم. هرچند تعداد خانواده ها نسبت به (...)
بانو اختر نیکوکار از مادران خاوران از میان ما رفت
خانم اختر نیکوکار از مادران خاوران روز شنبه ١٤ دی ماه ١٣٩٢ در زادگاهش در شهر کلاچای درگذشت. فرزند او رحیم حسین پور، در تابستان ١٣٦٧ و دامادش، علی مهدی زاده از چهره (...)
پیام مادر لطفی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد شهدای سال ١٣٦٧
خاوران، دشت عاشقان سلام؛ درود و هزاران درود به تو و خاک تو و همه آنهایی که در زیر خاک تو به ناحق خفته اند. تو عزیزان ما را در بر گرفتی و ٢٥ سال جسد آنها را حفظ (...)
باز هم مادری دیگر از عاشقان خاوران از میان ما رفت!
با تاسف فراوان، عفت الشریعه خانم مریدی (مادر معینی)، روز جمعه سوم خرداد در بیمارستان رسول اکرم تهران به کما رفت و با چندین بار احیا نیز به زندگی بارنگشت. ریه او به (...)
در اندوه از دست دادن مادر معینی
خبر درگذشت مادر معینی، مادر دوست و همکار عزیزمان، رضا معینی ما را هم در اندوه فروبرد. بیست و پنج سال پیش زمانی که مادر معینی در جستجوی رد گم شده پسرش هبت معینی، به (...)
هان، ای شرم؛ سرخی ات پیدا نیست! به یاد مادر معینی و مادر سرحدی
بسیار دشوار است که از این راه دور برای کسانی بنویسی که سالها با آنان و با احترام و مهر فراوان به آنان زندگی کرده باشی. دشوار است که از انان بگوئی و از رنجی که آنان (...)
بزرگ زن کوچک هم رفت
جثه ی کوچک او را که می دیدی نمی توانستی باور کنی که چه روح بزرگی در درون این تن زخم خورده پنهان است. تا یادم می آید نام او با زندان و زندانی عجین شده بود. چه در زمان (...)
مادر سرحدی، یکی دیگر از مادران خاوران از میان ما رفت!
خانم ملوک زمانی (مادرِ منوچهر سرحدی) در ساعت نه جمعه شب ششم اردیبهشت 1392 در منزل اش فوت کرد و روز بعد در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. او به یک باره پس از کشیدن آهی (...)
مادر سرحدی،(ملوک زمانی) ماه‌رخ کاروان مادران خاوران رفت
کاروان از راه باز نمانده است، مادران، خسته و تنها، محمل‌هاشان بر زمین نشسته است،راه دورست و پیشارو، فوج گزمه‌های قوم هزار امام، راه بر صبح بسته. در شب‌کده‌‌ای که (...)
خاوران در بهار
خاوران تنها گورستان اعدام شدگان نیست مکانی است برای فراموش نکردن و از یاد نبردن به غارت بردن کرامت انسانی و آن همه کشته در سال‌های سکوت و تنهایی نماد ممنوع (...)
ببینید : مادران خاوران
مادران خاوران - بخش ۱ مادران خاوران - بخش ۲ مادران خاوران - بخش ۳
در باره‌ی خاوران مجازی
در فراخوانی که در بهمن ماه ١٣٨٧، بعد از تخریب خاوران در بیداران مطرح کردیم، دو هدف مدنظرمان بود: جمع آوری اسامی و مشخصات جانباختگانی که در این گورستان آرمیده اند (...)
باز هم تهدید و ارعاب برای رفتن به خاوران!
برخی از خانواده ها تصمیم گرفتیم یک جمعه جلوتر از جمعه آخر سال به خاوران برویم و آنجا را مانند خانه هامان تمیز و برای نوروز آماده کنیم. این برنامه قرار بود مانند هر (...)
مادر انصاری ( عصمت یوسفی ) درگذشت
مادر انصاری که همه دوستان دور و نزدیک به پاس مهر مادرانه اش "مادر" خطابش می کردند، روز شنبه ٤ دی ماه ١٣٨٨ در تهران درگذشت. قلب پر زخمش طاقت نیاورد که تا اردیبهشت، (...)
پيام تسليت مادر لطفی و جمعی ازمادران خاوران به خانواده آيت‌الله منتظری و مردم ايران
چنان با خوب و بد سر کن که بعد از مردنت عرفی مسلمانت به زمزم شويد و هندو بسوزاند آيت ا... حسينعلی منتظری درگذشت. اينکه چند سال زيست و در چه جايگاهی قرار داده شد (...)
مادر محسنی درگذشت!
از سال ۱٣۵۰ رفت و آمد او در برابر زندان ها آغاز شد و در سال ۱٣۶۷ با اعدام کوچکترین فرزندش، پایان یافت. در این سال های طولانی، او با مادران دیگر زندانیان سیاسی آشنا (...)
بازهم به خاوران خواهیم رفت
دوستان عزیز امروز جمعه ٦ شهریور ١٣٨٨، برغم تماسهائی که از سوی نیروهای اطلاعات رژیم با ما گرفته شده بود و تهدید هائی مبنی بر خوداری از رفتن به خاوران، ما به سمت (...)
جنبش مادران خاوران
چكيده ى اين نوشته در نوزدهمين كنفرانس بنياد پژوهشهاى زنان ايران در بركلى /آمريكا در سال ٢٠٠٩ ارائه شد. متن كامل نوشته را از نوزدهمين سالنامه بنياد برگرفته ايم كه (...)
دو ماه از بستن درهای خاوران گذشت!
درهای خاوران از ٢٩ اسفند ماه بر روی خانواده بسته شده است. در بعد از برگزاری مراسم سال نو در تاریخ ٢٣ اسفند و طرح شکوائیه خانوده ها در این مراسم؛ ماموران وزارت (...)
فراخوان بیداران برای تهیه نقشه گورستان خاوران
طرح تهیه نقشه مجازی گورستان خاوران گورستان خاوران در جنوب شرقی تهران واقع شده است. در سال ١٣٦٠ مقامات جمهوری اسلامی تصمیم می گیرند که از آن پس کفار (قربانیان دگر (...)
محل خاکسپاری شماری از اعدام شدگان درگلزار خاوران
در این جدول تلاش شده است بیشترین اطلاعات در باره مکان خاکسپاری به خواننده داده شود. خاوران گورستانی رسمی نیست و فاقد نشانه ها و علائم شهرسازی رایج برای مشخص کردن (...)
خوابی که برای خانواده ها در خاوران دیده اند!
در تاریخ ١١ اردیبهشت ۱۳۸۸ خبری با عنوان " انتقال پیکرهای قتل عام شدگان سال ۶۷ از خاوران به مکانی نا معلوم" در چندین سایت اینترنتی و دیگر رسانه ها انتشار یافت. طبق (...)
بولدوزرها همچنان خاوران را ویران می کنند
خبر ویران کردن خاوران را که شنیدیم از شهرستان به تهران آمدیم. به خاوران رفتیم. در بازار گل به چند تن از خانواده ها بر خوردم ، با هم گل و شن رنگی خریدیم و رفتیم. (...)
فراخوان به سازمان های سیاسی
به سازمان .... با سلام ! همان گونه که در فراخوان بیداران نوشته ایم. ما تلاش داریم در سایت بیداران برای تک تک کشتگان مان در گورستان خاوران "شناسنامه" تهیه کنیم. (...)
تاریخ هیچ قتل عامی را به گور نسپرده و نخواهد سپرد
اسلام , بویژه تشیع , " دین عدم تحمل" اجساد و گور دگراندیشان و مخالفان خود نیز هست!. تاریخ نمونه ها ی بسیاری از این نوع عدم تحمل اسلامی و " بی حرمتی " و ددمنشی نسبت (...)
نابودی عمدی شواهد جنایت علیه بشریت
١٧ بهمن ماه ١٣٨٧ - کمیپین بین المللی حقوق بشر امروز اعلام کرد که دولت ایران باید فورا تخریب گورستان دسته جمعی خاوران را که شروع کرده متوقف کند. گورستان خاوران محل (...)
پاسخ آیت‌اله منتظری به پرسش‌های رضا معینی در باره تخریب خاوران
بسمه تعالی پس از سلام قبرستانی که افراد مسلمان از هر مذهب و گروه در آن دفن شده اند محترم است و تخریب و اهانت به آن جایز نیست. بلکه هتک حرمت غیر مسلمانان نیز محل (...)
کشتگان‌مان در خاوران نباید بی نام و نشان بماند!
ما را یاری کنید! می دانیم که گورستان خاوران، که در تخریبش می کوشند، مزار تعدادی از زنان و مردانی است که در جمهوری اسلامی عمدتا به دلیل وابستگی به گروه‌های چپ اعدام (...)
جهت اطلاع آقای علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه
اقای علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه در مصاحبه مطبوعاتی خود به تاریخ دوشنبه ٧ بهمن ماه از "تخریب خاوران اظهار بی اطلاعی کرده اند" عجیب این نیست مسئولی از رویدادی در (...)
ایران: تخریب گورستان خاوران را متوقف کنید
پاریس، ژنو- "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) و "جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران" (LDDHI)، به شدت نسبت به اقدام دولت جمهوری اسلامی در تخریب گورستان (...)
مقام های عالی‌رتبه نسبت به اعاده وضع گورستان خاوران اتخاذ تصمیم كنند
«كانون مدافعان حقوق بشر» در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر تخریب گورستان خاوران، محل دفن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی كه در دهه شصت و بویژه در سال ١٣٦٧ در زندان های (...)
خیلی غم انگیز است که حتی استخوانهای عزیزانمان هم در امان نیستند
سلام بر بیداران باران هستم رفته بودم خاوران ، واستون خبرهای داغ دارم. آنقدر داغ که قلبم می سوزه و سوزشش را تا اعماق استخوانم حس می کنم .از رسانه های ماهواره ای (...)
ایران: اهمیت حفظ گورستان خاوران برای تحقیقات در مورد کشتارهای جمعی
سازمان عفو بین‌المل از مقامات مسئول ایران می‌خواهد سریعا به تخریب صدها گور فردی و جمعی بی نام و نشان در گورستان خاوران پایان دهند و تضمین کنند که این محل حفظ خواهد (...)
کارزار علیه ویرانی گلزار خاوران : اعتراض کنید
اعتراض کنید این متن را برای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ارسال کنید عالى جناب ناوانتيم پيلى، كميسر عالى حقوق بشر ملل متحد با درد و اندوه فراوان آگاه (...)
ویرانی خاوران، پاک کردن آثار هولناکترین جنایت تاریخ معاصر ایران
ماموران دولت جمهوری اسلامی ایران در فاصله جمعه ٢٠ تا جمعه ٢٧ دی ماه قسمتی از گورستان خاوران شامل گورهای قربانیان اعدامهای سال ٦٠ تا تابستان ٦٧ گورهای انفرادی و کشتار (...)
خاوران را به مکانی برای تبلیغ فعالیت های گروهی خود تبدیل نکنیم!
نمی دانم چگونه قلم را روی کاغذ بیاورم! برایم خیلی سخت و دردناک است که در این شرایط خفقان و فشارهایی که هر روز جمهوری اسلامی به ما و مردم تحمیل می کند، اینبار از (...)
نوروز با جان دادگان اعدامي در خاوران
روز جمعه به مناسبت نوروز، خانواده های جانباختگان، به همراه جمع کثيری از مردم، در گورستان خاوارن گرد هم آمدند. حضور گسترده مردم، بخصوص جوانان، با دسته های گل، جلوه (...)
"خاوران و تداوم نقض حقوق بشر"
بخشی از فشارهای هرساله رژیم به ما خانواده ها! امسال نیز همانند سال قبل نزدیک شهریور که شد دوباره سراغ خانواده های اعدام شدگان را گرفتند و اذیت و آزارها شروع شد. (...)
تحلیلی از شیوه برگزاری مراسم سالگرد زندانیان سیاسی اعدام شده سال ١٣٦٧ در خاوران
مراسم در خاوران چند سالی است که رنگ و بویی دیگر یافته است و حداقل سالی دوبار گرد هم آیی گسترده داریم. این گرد هم آیی ها دیگر به خانواده ها محدود نمی شود و این بسیار (...)
خاوران، کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ١٣٦٧و مراسم دهم شهریور
در سال گذشته در مراسمی که از طرف کانون خاوران به مناسبت سالگرد فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی در سال شصت و هفت برگزار شده بود، فیلمی پخش شد که نشان میداد تنی چند از (...)
به مادرم به مادران، در ميعادگاه مادران
تو تنها پشت قاب عکست نشسته‌ای و با همان چشم هایی که هيج گاه، حتا وقتي عصباني مي‌شدی، از مهر خالی نمي‌شدند، نگاهش مي‌کنی. تازه از آغوشش بدر آمده‌ای و در برابرش (...)
در خلوت روشن با تو گريسته ام برای خاطر زندگان
"سعید ما نزدیك به ۳سال است كه در بند می باشد، وی در آخرین دادگاهش به اعدام محكوم گردید. مدت ۹ ماه پیش به ایشان گفته شد که ممکن است در حکمش تجدید نظر شود وبه وی یک (...)
خاوران، نامی است برای فراموش نکردن
رژیم نام‌اش را "لعنت آباد" نهاد. مادران سرودی ساختند، با واژه‌هایی ساده و صميمی ، سرودی پر از عطر به خاطر سپردن و فراموش نکردن "ای خاوران، ای خاوران، ای سرزمین (...)
ياد مادر رياحي در گلزار خاوران
آخرين جمعه سال در گلزار خاوران غلغله اي است. همه مي آيند جوان ترها و مردها هم. از شهرستانها هم مي آيند. با دسته هاي گل و گلاب. اين بار، آخرين جمعه سال 82 مادر رياحي (...)
RSS خاوران
© بیداران 2019 سايت با اسپيپ درست شده است بوسيله ى Cleverlink -- RSS